Slovanská epopej zmizí z Obecního domu

Většina z nás má již Slovanskou epopej českého malíře Alfonse Muchy s Obecním domem pevně spjatou. Na tomto místě však bude k vidění pouze do 20. ledna 2019 a poté dílo změní své výstaviště.

V pražském Obecním domě do konce této neděle naleznete jedenáct pláten, která nejsou opatřeny rámy, ale pouze napnuty na železných konstrukcích. Je to z důvodu, aby byly malby přístupné i z rubové strany a návštěvníci si tak mohly prohlédnout nejen dílo samotné, ale i poznámky, náčrty a data umělce.

Obecní dům byl pro Muchovo dílo inspirované slovanskými dějinami a kulturou skvělým domovem nejen proto, že spadají oba do secesního směru, ale umělec budovu vyzdobil vlastními freskami, takže celé propojení je tematické. Jeho fresky jsou k vidění v tzv. Primátorském salónku.

V předminulém roku 2017 se série vydala na svou nejdelší pouť do Japonska, kde jí vidělo přes 660 tisíc lidí v prostorech National Art Center.

Po tomto přesunu se však začalo debatovat o naplnění slibu, který byl učiněn Alfonsi Muchovi, když před devadesáti lety věnoval své dílo státu pod podmínkou, že pro něj bude vybudováno muzeum., na čemž se teď začalo pracovat a Slovanská epopej by měla nalézt nový domov na Praze 7.

Zdá se, že umělec s častým přesouváním svých děl počítal, pořídil pro ně pevná plátna, které potřel velmi slabou vrstvou podkladové barvy a vrstvou malby.

Pokud si chcete Muchovu Slovanskou epopej prohlédnout ještě v prostorách Obecního domu, naplánujte svou návštěvu do 20. ledna 2019. Otevírací doba je každý den od 10 do 19 hodin. Plné vstupné přijde na 250 Kč, snížené pro seniory a děti a studenty do 26 let na 100 Kč a rodinné vstupné stojí 500 Kč. V budově Obecního domu je možné navštívit i výstavu díla české módní návrhářky Blanky Matragi „Timeless“.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Slovanská epopej zmizí z Obecního domu. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/slovanska-epopej-zmizi-z-obecniho-domu