Muzeum iluzí v Praze

Chcete-li zažít muzeum trochu jinak, určitě stojí za to, zastavit se V Muzeu iluzí v Praze. Na rozdíl od jiných muzeí nechodíte od vitríny k vitríně, nekoukáte na bambilión let staré exponáty a zapšklí hlídači vás neseřvou na tři doby, jakmile přiblížíte svůj nos až příliš blízko sklu. Nedejbože kdybyste to sklo zamlžili. V tomto muzeu je všechno naprosto opačně. Vše si musíte osahat, vyzkoušet, prozkoumat a rozhodně musíte fotit. Klidně s bleskem.

Muzeum iluzí v Praze je první české muzeum zaměřené na iluze, triky a optické klamy. Jako první vás zarazí, že vás rovnou osloví anglicky. Muzeum se totiž nachází jen pár metrů od Orloje na Staroměstském náměstí, takže o turisty nemají nouzi. V prvním patře najdete různé optické iluze, kterými vás provedou milí průvodci, ukáží vám co a jak a aby to bylo aktuální pro naši dobu, většina z triků dává smysl až z určitého úhlu ideálně za doprovodu fotografií, takže foťáky a mobily s sebou. Ve druhém patře se nachází výstava History Board v jejímž pozadí stojí přední čeští a slovenští streetartoví umělci. Nejde již o iluze, ale namísto toho se jedná o díla tak netradiční a originální, že se rozhodně nudit nebudete.

Mezi iluzionistickými exponáty najdete například židli, která je rozložena na dvě části, ale pod správným úhlem vypadá spojená a jeden člověk na židli působí maličký, zatímco ten druhý je rádoby vysoký. Dále si můžete vyzkoušet obtížné psaní v zrcadle, vypadat jako raubíř, který strhává ze zdi obraz anebo se vyfotit jako anděl s křídly (viz fotka). I když bych ráda podotkla, že v případě této fotografie se jednalo o jedinou pravdu, kterou jsem nalezla v Muzeu iluzí.

Muzeum je i velmi vhodný tip na výlet s menšími dětmi. Dospělý lístek přijde na 250 Kč, děti do šesti let jsou zadarmo, ty starší za 150 Kč, stejně jako studenti a senioři nad 65 let. Nejlépe vás vyjde rodinné vstupné, které stojí 500 Kč.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Muzeum iluzí v Praze. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/muzeum-iluzi-v-praze