Literární cestování: po stopách oblíbených postav

Pamatujete si, jak v osmé sérii Gilmorových děvčat od Netflixu se Lorelai rozhodla uchopit svůj život pevně do svých rukou a vyjela na organizovanou cestu na motivy knihy / filmu Divočina od Cheryl Stradové? O něčem podobném je i dnešní článek. Literární cestování bych nenazvala trendem. Rozhodně ne. Ale pro někoho, kdo rád čte či kouká na filmy, dokáže se do děje ponořit a utíká do fiktivních světů takovým způsobem, že alespoň na chvíli zapomene na svůj reálný život, může být dobrá kniha či film velkou motivací ke změně životního stylu, osvojení si určité životní filozofie anebo právě začátku cesty.

Andělé a démoni v Římě

Všechny cesty vedou do Říma. Pokud tam zavede i vás, můžete se vydat po stopách zmiňovaných míst ze slavné knihy Andělé a démoni od amerického spisovatele Dana Browna. Prakticky celý děj se odehrává v Římě a autor se často odkazuje na reálná místa. Hlavní postava během jednoho dne musí projít Cestu osvícení a zabránit vraždám čtyř kardinálů, potencionálním budoucím papežům, kteří byli uneseni Ilumináty. Souběžně s tím ve Vatikánu probíhá volba nového papeže, kterým se má stát jeden z unesených.

Pantheon je první zastávkou profesora Langdona. Báseň ho nasměrovala k hrobu italského renesančního malíře a architekta známého například pro obraz Sixtinské Madony Raffaela Santiho, jehož tělo leží právě zde. Langdonova domněnka je však mylná a kardinála v Pantheonu nenalezne. Přijde na to, že se ve skutečnosti jedná o hrobu v kapli Chigi, kterou Raffael vytvořil.

Kaple Chigi je součástí kostela Santa Maria del Popolo. A přesně zde profesor nalézá i prvního zavražděného kardinála. Kardinál je do polovina těla zahrabaný v zemi s iluminátským symbolem země na prsou.

Další indicie dovedou profesora Langdona na Svatopetrské náměstí, místo druhé vraždy. Na mramorové dece u obelisku je symbol větru, což profesora utvrdí v domněnce o správnosti lokality. Jde však pozdě a nalézá pouze mrtvého kardinála s vypáleným symbolem vzduchu.

Další nápovědy dovedou Roberta Langdona k Berniniho soše Extáze sv. Terezy, která se nachází v kostele Santa Maria della Vittoria. Ve své době tato socha vytvořila velké pozdvižení, protože její výraz působí jako při orgasmu, což se k světici podle lidí nehodilo. Třetí kardinál se zde opravdu nacházel, ale stejně jako všichni předešlí byl již mrtev.

Robertu Langdonovi zbývá tedy poslední šance. Jako místo čtvrté vraždy určil Piazzu Navonu, kde stojí Berniniho Fontána Čtyř řek. Kardinál byl nalezen topící se a na hrudi měl vypálený symbol vody.

Aby zklamání nebylo pro jeden den dost, musí Langon zachránit i svou přítelkyni, kterou Ilumináti unesli do sídla řádu zvaného Chrám osvícení. Ten se nachází na slavném Andělském hradu.

Jíst, meditovat a Bali

Pokud jste četli ikonickou knihu od Elizabeth Gilbertové, která vypráví svůj skutečný příběh, anebo jste viděli film s krásnou Julií Roberts, jistě vás také alespoň jednou napadlo, že gurmánská zastávka v Římě, duchovní očista v Indii a klid na Bali vůbec není špatná cestovatelská idea.

Abych se přiznala, já osobně nemám ráda začátek filmu, kdy hlavní hrdinka řeší rozvod a svoji krizi středního věku, takže ač to nejspíš zní necitlivě, přeskakuji hodinu děje rovnou do Říma.

V Itálii se Liz učí užívat si, rozmazlovat se a nic si neodpírat. Jí dobré jídlo, zapíjí ho skvělým vínem, tráví čas s přáteli, žije pomalu, nikam nespěchá a dělá to, na co má zrovna chuť. K tomu všemu se učí italštinu, která jí zní libozvučně.

V Indii se zaměřuje na duchovní očistu a zkoumá vlastní nitro. Osvojí si umění meditace a v hlavě si urovnává priority.

Na Bali pokračuje pak ve svém osvojeném životním postoji, ráno medituje, žije klidně, jí vše, na co má chuť. Nalézá tam však i milostný románek.

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Literární cestování: po stopách oblíbených postav. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/literarni-cestovani-po-stopach-oblibenych-postav

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.