Ledové vrcholy Stubaier Gletscher

Okolí Stubaiských Alp má dvě hlavní lákadla – Stubaiský ledovec a cestu podél vodopádů. Túra na stubaiský ledovec byla tedy nevyhnutelná a naprosto nutná.

Na úplný vrchol, kde leží i nejvýše položená horská restaurace Rakouska ve výšce 3.150 metrů, se lze dopravit lanovkou. Lístek pro dospělou osobu stojí něco kolem 27€, děti do 18 let jsou za polovinu a děti do deseti let zdarma. Kvůli malým členům výpravy jsme také zvolili lanovku, která má dohromady tři stanoviště a je na zvážení každého, jak velkou část si chce vyšlápnout.

Na úplném vrcholu lze dále ještě vystoupat na železnou vyhlídku, kde se ocitnete ve výšce 3.210 metrů. Naskytuje se tam nádherný výhled do všech světových stran.

V již zmíněné restauraci najdete všechny typická rakouská jídla, která nesmí chybět na žádné sjezdovce jako jsou germknödel mit vanillesoße, knödel suppe či wiener schnitzel.

A ještě jeden tip: když potkáte skupinu kluků s pitomýma culíčkama na hlavě, nechte si tu myšlenku pro sebe, je velká pravděpodobnost, že to jsou Češi. Vyzkoušeno za Vás.

Cestou dolů lze opět využít lanovky, jelikož jízdenka platí i jako zpáteční, ale doporučuji vydat se po svých, protože je cestou plno věcí k vidění. Prvních cca 250 výškových metrů je třeba zdolat bez vyznačené trasy po sjezdovce. Toto improvizované letní lyžování bez lyží je náročnější, než se na první pohled zdá, ale o to větší to je zábava.

U další mezní stanice lanovky se potom naskytuje pohled na jasně tyrkysové ledovcové jezírko, ke kterému vede úzká kamenitá stezka. Místy je sestup poměrně náročný, takže zejména kvalitní obuv je nutnost.

První zastávkou na této cestě je ledovcové muzeum. Vstup stojí 3€ a stojí za to. Celý vnitřek je krásně nasvícen a na konci prohlídky je trůn pro ledovou královnu (mě).

Jak člověk sestupuje, pomalu si uvědomuje letní období a odhazuje bundy. Sněhu ubývá a okolí se začíná zelenat. Jako další panorama se naskytují menší vodopády a hornaté plošiny, ze kterých je omračující výhled do údolí.

Úzká cesta potom vede až k průzračným vodám obklopených z jedné strany zelení a z druhé strany skalnatými vrcholky, jež jsou místy pokryty sněhem. Odtud vede buď krásná cesta oklikou, ale nás již tlačil čas, abychom stihli nejspodnější lanovku, která jezdí pouze do čtyř hodin. Celá trasa trvala z horního vrcholu něco kolem dvou hodin, včetně zastávek a prohlídky ledovcového muzea.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Ledové vrcholy Stubaier Gletscher. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/ledove-vrcholy-stubaier-gletscher

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.