Gruzie: Islámská vesnice Pankisi a rozhovory s místními

Od počátku naší univerzitní výzkumné expedice uběhly už čtyři dny, které jsme strávili v hlavním městě Tbilisi. Takhle na začátku jsme byli ještě plní sil, nadšení z exotického jídla, a měli jsme stále spoustu čistého oblečení. Naše cesta pokračovala do islámského údolí Pankisi, které je už po dlouhá léta obýváno utečenci z Čečenska. Ve dvojicích jsme pak dělali rozhovory s významnými obyvateli, kteří přispěli k rozvoji komunity. Já s Luckou jsme měly možnost si promluvit s Elsou, majitelkou guest housu, Tamara, první ženskou starostkou, feministkou a bojovnicí za ženská práva, a Leilou, lékařkou, která 48 let zadarmo léčila lidi ze své komunity.

Vesnice byla ještě v horším stavu, než obydlí v hlavním městě. Všechny stavby působily, jako kdyby byly obydlené squattery. Nejvíc jsme se obávali toho, kde budeme spát my. Naštěstí se ukázalo, že zdejší domy sice vypadají hrozně zvenčí, ale uvnitř to docela něco jiného. Guset house, ve kterým jsme byli ubytováni byl čistý, měl moderní koupelnu a pro fajnšmekry i disko kouli s ruskými popovými hity.

Co se náplně pobytu týče, byla to poslední poklidnější část celé výpravy. Obzvlášť pro mě, protože mě tam dostihla reakce na neznámé gruzínské jídlo, takže jsem den a půl strávila s knihou a Endiaronem v posteli. To asi není třeba nějak dál rozvádět.

Po vesnici jsme museli celou dobu nosit dlouhé sukně a kluci dlouhé kalhoty, protože by nikdy neměly koukat kolena a u dívek by ani oblečení nemělo příliš obtahovat tělo. Když jsme se chtěli podívat na jejich náboženský obřad, který sestával z rytmických tanců a hrdelního zpěvu, musely jsme si i hlavy zahalit do šátků.

Ve zbylém čase jsme se procházeli po okolí a mluvili o historii této jedinečné vesnice. Jde o údolí osídlené Kisty, což je etnografická skupina Čečenců, kteří sem zavítali před zhruba dvěma stoletími. V rámci Gruzie mají poškozenou image, lidé se tam bojí jezdit. Jelikož převládající náboženství v Gruzii je pravoslaví, bojují Kisté i s předsudky vůči islámu, které jsou velmi aktuální i u nás. Další jejich ránou je, že řada mladých kluků odjela bojovat do Sýrie v rámci Islámského státu. Ostatně jako i z jiných evropských zemí. Většina z nich už padla.

Náš úkol v Pankisi byl seznámit se s prostředím a místními, udělat s nimi rozhovory, a ukázat světu, jak milí lidé to ve skutečnosti jsou. Hrstka z nich je totiž velmi aktivní v otázce cestovního ruchu. Zakládají guest housy, snaží se ostatním ukázat, co vše Pankisi může nabídnout, i to, že nabízí přátelské prostředí. Mezi zpovídanými byla například i Češka Zuzana, která se provdala za jednoho z místních. Nám připadla Elsa, majitelka guest housu, Tamar, první ženská starostka, feministka a bojovnice za ženská práva, a Leila, lékařka, která celých 48 let zadarmo léčila lidi ze své komunity. Všechny tyto rozhovory mě hrozně překvapily, protože na první pohled vidíte jen bábinky s šátky na hlavě, a poté se dozvíte, že jsou to lékařky, právničky, že vyjely s Lékaři bez hranic a mnoho dalších informací, které byste do nich zprvu neřekli. Upřímně jsem do všech rozhovorů šla s tím, že to jsou ženušky, maminky, hospodyňky, a ani mě nenapadlo, že to jsou takové významné persony. Dalším zajímavým okamžikem bylo, když jsem se Tamar ptala, jak vlastně vnímá feminismus a jestli si myslí, že může být žena hlavou rodiny. Hrozně se mi vysmála, prý by to nedělalo dobrotu, hlavou rodiny musí být muž, ale žena může jinak dokázat cokoliv. Je zajímavé, jak stejné slovo může mít v různých koutech světa jiné významy. Každopádně mi její názor připadá sympatický v porovnání se západními zeměmi, kde se emancipace zvrhla v novodobý hon na čarodějnice, v němž lovíme mužské skalpy a práva.

Po těchto klidných dnech v Pankisi nás čekala další zastávka v thušských horách, panensky čistém místě s nespočtem krásných přírodních scenérií. Zde jsme podnikali pěší túry a poprvé zažili opravdové nepohodlí. Chvílemi i nebezpečí.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Gruzie: Islámská vesnice Pankisi a rozhovory s místními. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/gruzie-islamska-vesnice-pankisi-a-rozhovory-s-mistnimi