Co dělat v Ženevě

Ženeva byla předposlední zastávkou naší měsíční cestě po Evropě. Čisté oblečení i peníze pomalu docházely, my byli čím dál více unavení a před námi se nacházelo už jen osm dní v Ženevě a víkend v Krakově. Ve Švýcarsku je nemyslitelně drahé naprosto vše – jídlo, ubytování i zábava. Proto jsme byli rádi, že nám na čtyři dny nabídla ubytování Nicole přes Couchsurfing. Měla krásný byt nedaleko centra. Akorát byla trochu bordelář, ale to se dá přežít, když nocujete zadarmo. První noc jsme vypili její alkoholový zásoby a dostali jsme postel jejího bratra, který nocoval u přítelkyně, další noci jsme strávili na gauči. Nevýhodou tohoto soužití byla akorát její kočka, na kterou jsem měla silné alergické záchvaty a ten malý ďábel nám navíc nachcal do kufru. Po Nicole jsme se přesunuli do Airbnb, které bylo perfektně čisté a paní nám tam dokonce vyprala počůrané věci. Co se dopravy týče, většinou jsme jezdili na černo, ale jeden tip je, že si na letišti můžete vyzvednout osmdesátiminutovou jízdenku zdarma. Pokud navíc budete bydlet v hotelu či motelu, zkrátka něčem oficiálním, dostane kartičku, se kterou budete moci cestovat po městě po celou dobu pobytu také zadarmo. Místa, kam jsme se podívali a jídla která jsme ochutnali naleznete jak v článku, tak i v podobě seznamu na konci článku, který si můžete ofotit a použít pro vlastní návštěvu.

 

1. Kouknout se na Cathedrale de St. Pierre

Románsko-gotická Katedrála sv. Petra je nejznámější sakrální stavbou Ženevy. Protestantská katedrála pochází z roku 1160, takže byla svědkem velké části švýcarských dějin. Ve 14. století byly dodány i nějaké gotické prvky a nástavby. Pro mě jde také o neskonale krásnou stavbu právě pro svoji jednoduchost a čisté linie. Vstupné je zdarma, ale pokud si připlatíte 5 franků, budete moci vystoupit i na vyhlídkovou věž, která nabízí krásný výhled do okolí.

 

2. Prohlédnout si Eglise Russe

Cathédrale Orthodoxe Russe je ruský pravoslavný kostel, které není nepřehlédnutý pro svoji výšku a velikost, nýbrž pro bohatý externí i interiérový dekor. Právě pro své hojné zlaté zdobení zaujal i mě, nenapravitelnou straku, kterou uhrane vše, co se blýská a třpytí.

 

3. Zajít k Jet d’Eau

Jet d’Eau, monumentální vodní gejzír, je symbolem Ženevy a je vidět už z dálky. Nachází se na molu u břehu Ženevského jezera. Vodotrysk chrlí vodu do výšky až 140 metrů neuvěřitelnou rychlostí 200 km/h. Vystavěn byl v 19. století za čistě praktickým účelem, měl pomoci zmenšit vodní tlak vody v městském potrubí. Stejně jako u pařížské Eiffelovy věže si nikdo ani nepomyslil, že se Jet d’Eau stane městským fenoménem a hlavní atrakcí, na kterou se budou sjíždět turisté. Doporučuji se proběhnout i pod ním, i když vás to promáčí víc, než se na první pohled zdá. Krásná věc na tom je, že za hezkého počasí vytváří nádhernou duhu. Nevynechejte však ani pohled v noci, kdy je vodotrysk osvětlený.

 

4. Zkouknout expozici v Museum of Art and History

Geneva Musée d’Art et d’Histoire je jedno z největších musejí ve Švýcarsku. Pyšní se rozsáhlou sbírkou děl a exponátů z dob starověkého Říma, Egypta, Řecka i Blízkého východu. Exponáty a artefakty však sahají od počátku pravěku až do poloviny 20. století.

 

5. Obdivovat propracované Museum of Natural History

Spíš než o klasické muzeum jde o zábavný park plný exponátů zvířat v životní velikosti z celého světa. Je to taková osvěžující podívaná, která nadchne všechny věkové kategorie. A další skvělá věc je, že vstup je zdarma.

 

6. Vyfotit se u Broken Chair Sculpture

Broken Chair Sculpture je nepřehlédnutelná skulptura přímo před budovou OSN, což pro mnohé z vás může být také zajímavá zastávka. Já ji do seznamu zahrnula právě pro svou unikátnost a neobvyklost. Kostely po čase cestování splynou do sebe, ale obrovskou židli se zlomenou nohou si člověk zapamatuje.

 

7. Vyhledat rodný dům Jean-Jacques Rousseaua

Ženeva je rodným městem filozofa a spisovatele Jeana-Jacquese Rousseau, který je znám pro své osvícenské názory a výroky. Jeho rodný dům, který se nachází ve Starém městě je přestaven na muzeum zasvěcené tomuto mysliteli a zpřístupněný veřejnosti. Když jsme procházeli Ženevou my, byla budova zrovna rekonstruována a uzavřena na celé léto, ale při své návštěvě dům určitě zahrňte do své trasy. V centru je i Ile-de-Rousseau, kde naleznete jeho sochu a krásné stromoví a všudypřítomné labuťe.

 

8. Zajít k pomníku císařovny Sissi

Pomník rakouské císařovny Sissi stojí na místě, kde byla zastřelena. Nachází se v centru podél nábřeží naproti Jet d’Eau. Vyobrazení je na hony vzdálené od reálné podoby císařovny, ale je v něm patrná symbolika toho, že Sissi byla jednou z prvních anorektiček, protože socha je velmi útlá. Pomník jako takový je vcelku nenápadný, nestojí na podstavci ani nedosahuje závratné velikosti, takže se jednoduše může stát, že ho na první dobu minete, má ovšem své kouzlo a krásně doplňuje okolí jezera.

 

9. Vykoupat se v Ženevském jezeře

Pokud stejně jako my navštívíte Ženevu v létě, neochuďte se o koupání v hlavní ženevské atrakci, Ženevském jezeře (Lac Leman). Dostupná je největší Geneve plage, která je dále od centra, takže my jsme skončili na menší ale bližší Baby plage. Je to směšně malý kousek půdy a opravdu tam naleznete zejména rodiny s malými dětmi, takže jsme si tam chvili připadali nepatřičně a úchylně, ale je to klidné místo (až na ty děti, že jo) a voda v jezeře byla nádherně teplá.

 

10. Zdolat Mont Saleve

Budete-li toužit po větší dávce akce, udělejte si výlet na nedalekou horu Mont Saleve, která se nachází ve Francii. Z Ženevy je na horu nedaleká cesta a lanovka vás vyveze za pět minut. Motivace pro vás může být oslnivý výhled na celou Ženevu, Lac Leman i Alpy.

 

11. Odpočinout si v Parc La Grange        

Parc La Grange je krásný rozlehlý park v blízkosti centra. Přírodní scenérie jsou obohaceny o sousoší, záhonky s květinami a architektonické prvky. Můžete si tam zajít zaběhat, zacvičit, udělat si piknik anebo se jen tak projít.

 

12. Projít se v Botanické zahrada

Krásnou podívanou je i rozlehlá Botanická zahrada v Ženevě. Během hodinové klidné procházky se podíváte na nejrůznější květiny a stromy, nějaké druhy jsou i v malebném skleníku.

 

13. Zajít na bleší trh na Plainpalais

Bleší trh se koná každou sobotu dopoledne blízko centra, najdete zde čerstvé potraviny od farmářů, květiny a další maličkosti.

 

14. Pochutnat si na pravém fondue

Co se gurmánského zážitku týče, určitě začněte národní specialitou – pravým sýrovým fondue. K dostání je téměř v každé druhé restauraci. Fondue je podáváno tak, že vám v kotlíku donesou rozteklý sýr nad plamenem svíčky. K rozteklému sýru vám přidají i nemalé množství pečiva, které strávnici následně napíchnuté na dlouhé dvojzubé vidličce namáčejí do teplého sýra. Je to spíš takové jídlo, které si má člověk vychutnat a jí se tedy déle, ale zároveň vás fondue zasytí víc, než se na první pohled zdá. Jako vše ve Švýcarsku je i jídlo extrémně drahé. Já dala za fondue v přepočtu zhruba 800 Kč, takže doporučuji si předem říct, co byste rádi v Ženevě ochutnali a zbytek obstarat po supermarketech, pekárnách a fastfoodech. My s přítelem ochutnali jenom jídlo ze seznamu a zbytek stravy jsme si nahrazovali v McDonaldu a supermarketu.

 

15. Dát si raclette

Raclette je druh sýra i švýcarské národní jídlo. Já teď mluvím o hotovém pokrmu, který tento sýr obsahuje. Jde o sýr, ze kterého je vždy seškrábnuta horní roztavená vrstva. K roztavenému sýru se obyčejně podávají brambory, nakládané okurky a cibulky. Stejně jako fondue působí velmi nevinně, ale bohatě vás zasytí a s přehledem nahradí hlavní chod.

 

16. Sníst rösti

Rösti je další švýcarskou národní specialitou, kterou při své návštěvě musíte ochutnat. Jde o placku ze strouhaných brambor, která se velmi podobá našim bramboráků. Je však navíc obohacena i o šunku, roztavený sýr či smažené vejce. V nějakých restauracích naleznete rösti jako hlavní jídlo, já dostala menší verzi coby přílohu. V obou případech to bude nejlevnější položka ze zmíněných třech pokrmů.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová


 • Kouknout se na Cathedrale de St. Pierre🏛
 • Prohlédnout si Eglise Russe⛪️
 • Zajít k Jet d’Eau⛲️
 • Zkouknout expozici v Museum of Art and History🎨
 • Obdivovat propracované Museum of Natural History🍃
 • Vyfotit se u Broken Chair Sculpture🛋
 • Vyhledat rodný dům Jean-Jacques Rousseaua🏠
 • Zajít k pomníku císařovny Sissi🗿
 • Vykoupat se v ženevském jezeře💦
 • Zdolat Mont Saleve⛰
 • Odpočinout si v Parc La Grange🌳
 • Projít se v Botanické zahrada🌺
 • Zajít na bleší trh na Plainpalais💶
 • Pochutnat si na pravém fondue🧀
 • Dát si raclette🍲
 • Sníst rösti🥙

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Ženevě. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-zeneve