Co dělat v Římě

Jak praví přísloví: „Všechny cesty vedou do Říma.“ Nás tam zavedla naše měsíční evropské putování, které nám pomohl zprostředkovat Flightics.cz. Strávili jsme tam čtyři dny, a opravdu splnili vše ze seznamu, o kterém píšu v tomto článku, a zároveň ho dávám k dispozici i vám na konec textu.

 

1. Splnit povinnost u Kolosea

Koloseum, nejikoničtější památka a největší amfiteátr Říma, je naprostou nutností a povinností, při vaší cestě do tohoto velkolepého města. Ve slavné římské minulosti se zde konaly hony a gladiátorské zápasy. Samozřejmě je možnost si Koloseum prohlédnout zevrubněji, ale ta fronta v těch neskutečných vedrech může slabší povahy (mě) odradit. V našem případě to tedy skončilo tak, že zrovna Koloseum, který kromě nás evidentně přilákalo i zbytek světa, jsme si prohlédli pouze zvenčí.

 

2. Omrknout Baziliku sv. Petra

Další věc, kterou byste v Římě, respektive tedy spíš už ve Vatikánu, je pozdravit Frantu do jeho Baziliky sv. Petra. Bazilika je Mekkou katolické církve a je to právě toto místo, odkud dává papež svá požehnání. Stavba je životním dílem Michelangela Buonarrotiho, ústřední částí je kopule nad hlavním oltářem, který stojí nad hrobem sv. Petra, podle kterého je Bazilika postavena. Jako do mnoha dalších profánních staveb je nutné mít zakryta kolena a ramena, a to jak ženy, tak i muži. Co se týče ramen, tílka ani nemám ráda, takže jsem vždy měla krátké rukávy. Nohy jsem zakryla buď velmi slabými vzdušnými kalhotami, anebo jsem si vzala sukni do pasu, a před vchodem do kostela či baziliky, jsem ji stáhla na boky. Co si budeme, vypadalo to děsně, ale lepší než pohoršovat okolí.

 

3. Kouknout na Baziliku di Santa Mária Maggiore

Bazilika di Santa Mária Maggiore byla naší první zastávkou v Římě (Když odmyslím ranní McDonald), jelikož se od ní naše ubytování nacházelo asi ve vzdálenosti 300 metrů. Bazilika pochází z e4. století a k jejímu vzniku se váže pěkná legenda. V noci ze 4. na 5. srpna roku 358 v Římě napadl sníh uprostřed léta. papeži Liberiovi se ve snu zjevila Matka Boží a přikázala mu, aby postavil kostel tam, kde nalezne sníh. Původní kostel už si prohlédnout nemůžete. Tato bazilika byla vystavena o století později, každoročně se však 5. srpna koná v Bazilice bohoslužba na připomenutí této slavné události. Interiér baziliky je zlatě zdobený a svým honosným vnitřkem se tak odlišuje od jinak vzdušných a jednodušších římských kostelů a bazilik.

 

4. Projít se pod Konstantinovým obloukem

Konstantinův oblouk se nachází přímo vedle Kolosea, není možné, že byste ho odtamtud přehlédli. Oblouk oslavuje přestupu vladaře Konstantina na křesťanskou víru. Nadpis tohoto odstavce byl pro nás pouze symbolický, jelikož celý oblouk byl oplocený, takže jsme neprošli pod ním, ale máme alespoň fotku před ním.

 

5. Vyfotit si Pantheon

Pantheon, známý jako chrám všech bohů, je nejzachovalejší stavbou Říma. Kloubí v sobě všechny možné znaky tehdejšího římského stavitelství. I přes svoji impozantnost, jde o v podstatě velmi jednoduchou stavbu s typickými antickými sloupy.  Dle mého názoru je to nejúchvatnější na celém Pantheonu právě jeho interiér, který je stejně jednoduchý a minimalistický jako jeho exteriér. Skládá se z jediné kruhovité místnosti s nejvyšší klenbou světa. Jediným přívodem vzduchu i světla je devítimetrový světlík na stropě, kterým proniká krásné měkké světlo. Je těžké vysvětlit, proč jsem byla z něčeho tak jednoduchého natolik nadšená, ale jak jsem tam stála a dopadalo na mě ono měkké světlo v jinak ponuré místnosti, cítila jsem se zkrátka dobře. Neví. Byl to pocit jako když si v červnu navečer sednete do vinárny na zahrádku, popíjíte ovocné víno, sluneční paprsky se zbarví do oranžova, povídáte si s kamarádkou a vypustíte všechny starosti. A kdyby tenhle pocit měl barvu, byla by to bílá.

 

6. Podívat se na Forum Romanum

Forum Romanum, které v dávných dobách bylo samotným centrem Říma, je dnes složen už z pouhých ruin. Přesto stačí k tomu, abyste si udělali obrázek o tehdejším náboženském, politickém, kulturním a obchodním dění. Po Posvátné cestě (Via Sacra) projdete kolem Caesarovy kurie, vítězného oblouku Septima Severa, Aemiliovy baziliky, Zlatého milníku atd. A pokud jste studenti do 25 let, můžete využít i 25 % slevu.

 

7. Hodit minci do Fontány di Trevi

Fontána di Trevi je nejslavnější fontánou Říma. Její jméno vzniklo od počtu ulic. K fontáně se sbíhají tři ulice, což se v italštině řekne tre vie. Tři sta let stará fontána je rovněž spojena s pověrou, která tvrdí, že pokud hodíte do vody minci, určitě se do Říma vrátíte. Krásné také je, že na rodil od ostatních památek Fontana di Trevi nepřitahuje pouze pozornost turistů, ale vydávají se k ní i místní.

 

8. Vyjít Španělský schody

Vznik Španělských schodů je datován na začátek 18. století. Jejich účel byl jednoduchý, měli lidi dovést ke kostelu Trinità dei Monti, přesto v dnešní době lákají samotné schody víc než onen kostel. Mají skvělou atmosféru, posedávají na nich lidé, povídají si, večer popíjejí. A přímo před schody je kašna ve tvaru nějaké potvory, kde si můžete dotočit vodu.

 

9. Obhlídnout Circus Maximus

Kousek od nejstaršího centra se nachází i Circus Maximus, starověká antická aréna, ve kterým se v dávných dobách pořádaly dostihové a vozatajové závody. Do budovy se vešlo až 2.000 diváků.

 

10. Představit si vodu v Caracallových lázních

Caracallovy jsou relativně vzdálené všem památkám na seznamu, nejblíž je zřejmě Koloseum, od kterého se nachází zhruba kilometr. Lázně byly postaveny ve 3. století n. l. a šlo o lázně pro širokou veřejnou, do kterých se vměstnalo až 1.600 návštěvníků. Teď už zbyly pouze trosky a náznaky předešlé slávy této budovy. U vstupu vám za poplatek nabídnou i brýle s virtuální realitou, které vám promítají, jak to tu vypadalo v minulosti. My nechtěli zbytečně utrácet, ale je pravda, že je těžké si představit, jak to asi dřív vypadalo.

 

11. Projít se po Piazza Navona

Piazza Navona je staré barokní náměstí. Nejdůležitějším důvodem, proč se na náměstí vydat, je Berniniho Fontána čtyř řek, která symbolizuje řekyDunaj, Gangu, Nil a La Platu jako zástupce čtyř tehdy známých kontinentů. Upněte ale pozornost i na zbytek náměstí, které je maličké, extrémně římské a plné roztomilých kaváren. Navíc tam není k vidění až takové množství turistů jako u profláklejších památek v Římě, umělci s pochybným charakterem je asi neberou.

 

12. Osvěžit se u Berniniho Fontány čtyř řek na Navoně

Fontána čtyř řek se nachází kousek od Španělských schodů, takže je dobré tyto dvě místa spojit v jedné procházce. Samotná fontána se vyjímá vprostřed náměstí Navona. Tvůrcem Fontány čtyř řek byl Gian Lorenze Bernini, barokní všeuměl. Zakázku získal díky známosti se švagrovou papeže Inocenta X, on sám ho však rád neměl. Jelikož mým největším zájmem je umění a Bernini byl dost zajímavý člověk, přihodím vám i 5 fun factů, které mi na jeho životním osudu připadají nejzajímavější:

 1. Berniniho milenka Constanza byla manželka jeho spolupracovníka. Poté, co se dozvěděl, že spí i s jeho bratrem Luigim, zlomil bratrovi pár žeber, Sluhovi přikázal, aby Constantine pořezal obličej za což byl vykázán do exilu, ale Bernini zaplatil jen pokutu.
 2. Měl se podílet na stavbě Louvru, nakonec to nedopadlo.
 3. Ochrnul na pravou ruku.
 4. Jeho manželka Catarina byla o 18 let mladší.
 5. Měli 11 dětí, syn Domenico později napsal jeho životopis.

 

13. Navštívit Andělský hrad

Andělský hrad je impozantní stavba u Vatikánu. V dávných dobách sloužil jako mauzoleum, pevnost a vězení. Vzhledem k blízkosti s Vatikánem, se do Andělského hradu schovávali papeži ve stavu ohrožení, hrad je totiž s vatikánským palácem propojen chodbou, tzv. passettem. Pokud nejste na historické hrad, pevnost stojí za návštěvu už pro strhující výhledy do okolí.

 

14. Prohlédnou si zbytky Fori imperiali

V době císařského Říma byla ve velkém budována císařská fóra, tedy Fori Imperiali, která v sobě zahrnovala řadu veřejných staveb pro občany. Z ulice Via dei Fori Imperiali si můžete prohlédnout zbytky a trosky, které se ještě po tak dlouhé době dochovaly. Zajímavostí je, že ulici dal postavit Mussolini, aby to měl blíž ze své pracovny v Benátském paláci do Kolosea. Když jsme tam byli my, zrovna se tam něco kutalo, ale doufám, že teď už mají práci dodělanou, a uvidíte toho víc než my.

 

15. Obdivovat interiér Lateránské baziliky

Bazilika Nejsvatějšího Spasitele a sv. Jana Křtitele a Jana Evangelisty, známější jednoduše jako Lateránská bazilika, je druhým nejdůležitějším kostelem katolické církve na světě. Mě nejvíc zaujal zlatě zdobený vysoký strop, naleznete v něm i další umělecká díla k obdivu. Celkově na mě udělaly římské profánní stavby obrovský dojem, jelikož na rozdíl od našich povětšinou ponurých kostelů, jsou tyto stavby vzdušné, a proniká do nich dostatek světla, člověk se tedy cítí daleko pozitivněji.

 

16. Projít se po stopách Ježíše Krista po schodech na Lateránském náměstí

Lateránské náměstí jako takové není nic moc, ale po tamních schodech se údajně procházel Ježíš Kristus. Z toho důvodu se schody nazývají Scala Santa, tedy Svaté schody. Můžete tedy využít příležitosti a chvíli kráčet v šlépějích Ježíše Krista.

 

17. Podívat se na díla starých mistrů v Gallerii Borghese

Pro milovníky umění a děl starých mistrů je zde možnost navštívit Gallerii Borghese, která v sobě mimo jiné ukrývá obrazy Caravaggi, Tiziana, Rafaella a sochy Berniniho. Tato sbírka je ukrytá v na první pohled nenápadné Ville Borghese, která se nachází uprostřed příjemného parku. Sbírka byla nashromážděna rodinou Borghese, coz byl slavný a majetný italský rod. Hlava rodiny Scipiony byl velkým milovníkem umění, a tak mezi lety 1606 až 1633 nashromáždil slušnou sbírku obrazů, soch a jiných starožitností. Část této sbírky byla však později prodána Napoleonovi, jenž byl s rodinou v příbuzenském vztahu, a je tedy možné ji dnes zahlédnout v pařížském Louvru. Pro mě byla galerie jednou z nejvytouženějších zastávek v celém Římě, bohužel jsme ale udělali tu chybu, že jsem s předem nekoupili lístky, a místo toho jsme sebevědomě nakráčeli k pokladně a chtěli jít rovnou. Neudělejte stejnou chybu a zakupte si vstupenky s předstihem. Já mám však alespoň takhle o důvod víc, proč se vrátit.

 

18. Navštívit Vatikán

Doporučuji naplánovat si návštěvu na neděli, kdy současný papež František v pravé poledne kyne davům na Náměstí sv. Petra. Pokud jste však neměli tu možnost jako my, ujistěte se, že se alespoň podíváte na Svatopetrské náměstí a do Baziliky svatého Petra. Na náměstí si můžete prohlédnout další kousek z Berniniho tvorby, dále naleznete fontány, u kterých se můžete svlažit, a egyptský obelisk. Baziliku svatého Petra pak musíte navštívit už proto, že jde o nejdůležitější katolickou stavbu na světě a zároveň to je i impozantní architektonické dílo, na kterém se podíleli slavní uměli jako Bramant, Raffael, Michelangelo, Peruzzi a Madern. Impozantní je nejen svojí podstatou ale i fyzickými rozměry. Do šířky dosahuje 212 metrů a na výšku má 132,5 metrů. Je s ní spojena i slavná Sixtinská kaple, ve které se nachází mnohá Michelangelova díla. Ta však není dostupná pře Baziliku sv. Petra, ale přes Vatikánská muzea. Jinak nebudu lhát, fronta do Baziliky není sranda, ale zároveň není taková jako u Kolosea, a dá se to vydržet. A hlavně stojí za to.

 

19. Zažít italský noční život v Trastevere

Když už jste v Římě, není na škodu vyrazit si večer ven. Italové se totiž umí bavit, a můžete zde zastihnou i koncerty slavných zpěváků a kapel, kteří v Římě často vystupují. Sázkou na jistotu je však zábavní čtvrť Trastavere, kde si můžete jít poslechnout jazz, pop i rock, užít si večeři v tematických restauracích a dát si pár drinků (lahví) v barech a vinárnách, kde jsou na rozdíl od centra i rozumné ceny. Naleznete zde velké množství irských hospod, kam většinou míří sportovní fanoušci, jelikož tam jsou vysílána nejrůznější sportovní utkání.

 

20. Posnídat cappuccino a cornetto

Chcete-li jíst jako místní, posnídejte cappuccino a cornetto. Cornetto je croissant na mnoha způsobů. Najdete suchý, s náplněmi i slaný. My jsme měli cornetto s náplní z bílé čokolády. Na rovinu – člověk se moc nenají. Pokud jste stejně jako já zvyklí na vydatné snídaně, italská klasika vám tolik nedá. Pro mě byla ale hlavním zážitkem snídaně jako taková. Bylo neuvěřitelně příjemné sedět na ulici, dokud byl ještě chladnější vzduch, nechat se ovívat ranním vánkem a pozorovat ruch na ulici. Určitě si na podobnou snídani taky zajděte, hlavní je na tom ten zážitek, zbylé dny si už zas můžete dělat míchaná vajíčka a ovesné kaše na hostelu.

 

21. Zajít na aperitivo

Apritivo jsme si s přítelem v Římě hrozně oblíbili. Jde o takovou „předvečeři“. Italové nejsou zrovna ranní ptáčata, takže i jejich večeře jsou hodně pozdní, většinou večeří kolem desáté až jedenácté hodiny večer. Aby jim však mezitím nevyhládlo, vymysleli aperitva, na která chodí kolem šesté až osmé hodiny cestou z práce. Aperitivo spočívá v tom, že si koupíte drink a k tomu zdarma jíte drobnosti ve formě švédských stolů. Drink je logicky dražší, pohybuje se kolem 9-10 eur, ale když jdete do dobrého podniku, vynahradíte si to jídlem. Já měla sladký aperol a z jídla jsme zastihli skvělé domácí bramborové brambůrky s parmezánem, malé sendviče a mnoho dalšího. Hlavně se mi ale líbí to, že si chodí po práci na drink, to bychom podle mého měli dělat všichni, a hned by byl svět veselejší.

 

22. Užít si gnocchi čtvrtek

Každý čtvrtek se římské restaurace soustředí právě na gnocchi. Zařazují je do svých denní menu, některé restaurace v ten den nabízejí výhradně gnocchi. Dobré na tom všem je, že si můžete dopřát skvělé gnoschi za rozumnou cenu v rámci poledního menu.

 

23. Povečeřet pizzu

Řím nejsou jen památky z roku raz dva, ale slibuje i gurmánské zážitky. Italskou klasikou, kterou nesmíte vynechat je pravá italská pizza. Výhoda je, že nejspíš neuděláte chybu, ať už na ní půjdete kamkoliv. Pokud však za ní nechcete zaplatit celé jmění, vyhněte se turistickému centru a zabočte do uliček, které se nezdají být tak plné. To by měl být první impuls nelezení levnější restaurace. Další možností je využít výhodná polední menu, kde za 12 eur dostanete bruschettu, pizzu, nealko drink a dezert zdarma, což už není vůbec zlý, zvlášť vzhledem k vysokým cenám za nealko v každé restauraci. My jsme díky tomu jedli s výhledem na Koloseum, aniž bychom utratili všechny dukátky.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová


 • Splnit povinnost u Kolosea🏟
 • Omrknout Baziliku sv. Petra⛪️
 • Kouknout na Baziliku di Santa Mária Maggiore🕌
 • Projít se pod Konstantinovým obloukem⛩
 • Vyfotit si Pantheon🏛
 • Podívat se na Forum Romanum🎭
 • Hodit minci do Fontány di Trevi⛲️
 • Vyjít Španělský schody🇪🇸
 • Obhlídnout Circus Maximus🏟
 • Představit si vodu v Caracallových lázních🏊🏻‍♂️
 • Projít se po Piazza Navona🏘
 • Osvěžit se u Berniniho Fontány čtyř řek na Navoně⛲️
 • Navštívit Andělský hrad🏰
 • Prohlédnou si zbytky Fori imperiali🏚
 • Obdivovat interiér Lateránské baziliky⛪️
 • Projít se po stopách Ježíše Krista po schodech na Lateránském náměstí🙏🏻
 • Podívat se na díla starých mistrů v Gallerii Borghese🎨
 • Navštívit Vatikán⛪️
 • Zažít italský noční život v Trastevere🌃
 • Posnídat cappuccino a cornetto☕️🥠
 • Zajít na aperitivo🍜
 • Užít si gnocchi čtvrtek🍲
 • Povečeřet pizzu🍕

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Římě. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-rime