Co dělat v Miláně

Milán se v poslední době stal velmi populární turistickou destinací. Láká milovníky módy, jídla, vína i architektury. Pro nás byl Milán první zastávkou (takže jsme ještě vypadali jako lidi) na naší měsíční cestě po Evropě, o které se ještě v mnoha článcích zmíním. Pobyli jsme tu jen dva dny, ale myslím že to je pro Milán ideální počet, dokážu si představit i čtyři, ale Milán není zas tak velký a po půl dni se v něm budete už slušně orientovat. Osobně mám ráda jednoduché nasávání atmosféry a pozorování života kolem mě, ale rovněž si i dělám seznamy, abych na nic podstatného při návštěvě Milána nezapomněla. Tento seznam jsem přidala i pro vás, najdete ho na konci článku, můžete si ho ofotit, přepsat a použít pro vlastní milánskou návštěvu.

 

1. Podívat se na architekturu Duomo di Milano

Duomo di Milano, či Milánský dóm, je architektonickou perlou celého Milána a zároveň i jeho nejznámější a nejikoničtější stavbou. Jde o čtvrtou největší katedrálu na světě. Za sebe mohu říct, že stavba je skutečně impozantní a určitě to je první zastávka, kterou musíte v Miláně podniknout. Po prohlídce interiéru katedrály se můžete jít podívat i na střešní terasu, ze které se skýtá dechberoucí výhled. Zatímco dole jste se mohli kochat velikostí budovy, teď se můžete bavit nicotností lidí pod ní. A pokud stihnete západ slunce, tím lépe pro vás.

 

2. Projít se po Piazza del Duomo

Piazza del Duomo se nachází přímo před Milánským dómem. Kromě sochy krále Viktora Emanuela II. z roku 1896 je na náměstí i plno turistů i holubů. Pro nás to bylo nejoblíbenější místo z celého Milána. Jelikož jsme cestovali celý měsíc, neměli jsme peněz nazbyt, takže jsme si každé ráno koupili malou snídani v supermarketu a šli se najíst pod sochu na náměstí. Ráno tam nebývá ani takové teplo, a i turisté ještě spí či léči kocovinu z italských partošek. Holubi jsou tam teda pořád, ale přesto to byla naše nejpříjemnější část dne, jen jsme seděli, jedli, pozorovali ranní šum kolem nás a nasávali atmosféru.

 

3. Kouknout se na La Scala Opera

Když se řekne La Scala, určitě se vám bude přinejmenším zdát, že jste tento název už zaslechli. La Scala v Miláně je jeden z nejznámějších operních domů na světě. Konkurencí jí je už jen Metropolitní opera v New Yorku. Na jejím místě původně stál kostel Santa Maria della Scala a divadlo Regio Ducale. Osobně si myslím, že budova trochu zaniká a splývá s okolím a mě nijak neoslnila, ale to hlavní samozřejmě není venku, ale vevnitř. Takže pokud budete mít možnost zajít si do La Scaly na koncert, určitě se jí chopte (a lístky si kupte hodně, hodně dopředu).

 

4. Obdivovat da Vinciho Poslední večeři v Santa Maria della Grazie

Kam se hrabe proslulost La Scaly v porovnání se slávou Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinciho. Tato malba přežila všechno možný od požárů až po válečná bombardování a teď je vystavena v kostele Santa Maria delle Grazie, kde se na ní můžete podívat. Od Milánského dómu se tam dá v pohodě dojít i pěšky, ale hlavně si udělejte objednávku s velkým předstihem. My jsme sebevědomě nakráčeli, a řekli si o dva lístky. Pán se nám vysmál a mohli jsme jít domů. Jako velkého milovníka umění mě to fakt mrzí, ale takových přešlapů jsme během měsíce v Evropě udělali ještě hodně, takže teď se na to dívám tak, že se alespoň budu muset do Milána vrátit. Ale když už je člověk tam, i veřejně přístupná část kostela stojí za prohlídku.

 

5. Udělat si procházku v Parco Sempione

Zasteskne-li se vám po troše zeleně, zavítejte do Parco Sempione, největšího parku v centru Milána. Nachází se přímo za hradem Sforzesco. Technicky se jedná o zahrady patřící k hradu, ale jsou veřejně přístupné z více směrů. Procházkou se dá zabít opravdu hodně času, v parku se nachází akvárium, spousta soch od významných italských sochařů, muzeum designu a umění Triennale či rozhledna Torre Branca. Na každém kroku jsou pítka, takže si ani nemusíte dělat hlavu s pitným režimem.

 

6. Najíst se v Navigli

Čtvrť Navigli, skrze kterou vede vodní kanál, jediný vodní tok města, je nejautinčtější čtvrť v celém Miláně. Pokud máte už dost historických budov a kultury a toužíte po gastronomickém zážitku, udělejte si procházku do čtvrti Navigli, kde je nespočet kvalitních podniků, kde se najíte a napijete za rozumnou cenu. Většina těch nejlepších se nachází po obou stranách kanálu. My jsme náš milánský pobyt prožili ve všední dny, ale dočetla jsem se, že o víkendu jsou v Navigli i nějaké bleší trhy, které by taky určitě stály za to.

 

7. Kouknout se na věci, na které nemám v Quadrilatero della moda

Quadriletro della moda je nezbytnou zastávkou pro všechny milovníky luxusní módy. Je to čtvrť na pravé straně od Duomo di Milano. Její střed leží v podloubí, které tvoří kříž, což je za mě i pěkný architektonický počin, pokud na tu módu zas až tolik nejste. V tomto podloubí a dál najdete obchody těch nejznámějších návrhářů světa, jako jsou Dior, Gucci, Dolce & Gabbana, Chanel, Armani, Saint Laurent, Valentino atd. Logicky jsem si nic nekoupila, v té době jsem řešila, jestli mám na meníčko v Mekáči, ale už prohlížení výloh je v Quadrilatero della moda je zážitkem. Jen pro mého přítele to zážitek nebyl.

 

8. Pochutnat si na nezelené pistáciové zmrzlině

Pravá pistáciová zmrzlina nemá být zelená jako jsou ty, co najdete u nás v České republice. Ve skutečnosti bývá béžová a pochází z Milána, takže máte možnost ji ochutnat. Já měla příchuť „slaná pistácie“ a byla výborná, myslím na ní doteď.

 

9. Koupit si sýr gorgonzola

Další milánskou specialitou je sýr gorgonzola, dá se sehnat prakticky kdekoliv, jsou na něj velmi hrdí. My si ho v rámci úspor a low-cost cestování koupili v supermarketu spolu s lahví vína, které se dá otevřít i bez vývrtky, a obojí jsem si vychutnali na schodech u nějakého parku. Není to asi úplně košer, ale sýr je furt sýr, že ano.

 

Použité fotografie: Daniela Wojnarová


  • Podívat se na architekturu Duomo di Milano🏛
  • Projít se po Piazza del Duomo🏘
  • Kouknout se na La Scala Opera🎼
  • Obdivovat da Vinciho Poslední večeři v Santa Maria della Grazie🎨
  • Udělat si procházku v Parco Sempione🌳
  • Najíst se v Navigli🍕
  • Kouknout se na věci, na které nemám v Quadrilatero della moda👗
  • Pochutnat si na nezelené pistáciové zmrzlině🍨
  • Koupit si sýr gorgonzola🧀

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Miláně. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-milane