Co dělat v Lisabonu

Poté, co nám uletělo letadlo do Sofie, jsme se v rámci úspor přesunuly z Říma rovnou do Lisabonu, kde jsme strávili osm dní. Měli jsme hrozné štěstí na Couchsurfingu, jelikož nám to vyšlo u Joshuy, který nás po celou dobu nechal bydlet v pokoji pro hosty ve svém krásném střešním bytě s nádherným výhledem na město. Joshua je Američan v armádě, kterému byl na čas přidělen byt v Lisabonu a on nechává spát cestovatele v nadbytečném pokoji. Za tu dobu jsme toho hodně stihli, ale také jsme si konečně odpočali, protože to byla od počátku cesty první destinace, ve které jsme se zdrželi déle a netlačil nás tolik čas (Praha – Milán – Bukurešť – Řím – Lisabon – Barcelona – Bordeaux – Ženeva – Kraków). O cestě jako celku později vyjde souhrnný článek. V tomto vám chci pouze poradit, kam se v Lisabonu vydat, co ochutnat a co zažít. Seznam všech aktivit najdete klasicky pod článkem.

 

1. Obdivovat krásné „miradouros“ (Miradouro de Senhora do Monte)

Miradouros je portugalský výraz pro vyhlídky, a jelikož je Lisabon na kopečcích a stále jen klesáte či stoupáte (rovina je tu mýtus), těch vyhlídek se Vám nabízí hned několik. My jsme navštívili Miradouro de Senhora do Monte a výhled byl oslňující. Jsme si ale jistá, že chybu neuděláte ani s jakoukoliv jinou vyhlídkou.

 

2. Podívat se na Ajuda National Palace

Ajudský palác je klasicistní budovou, která byla v 19. století osídlena královskou rodinnou. My jsme to bohužel nestihli před oficiálními hodinami, takže jsme si palác prohlédli jen zvenčí, ale pokud budete mít možnost, zkuste se podívat i dovnitř.

 

3. Kouknout na Mosterio dis Jerónimos

Historický klášter Mosterio dis Jerónimos můžete spojit s návštěvou Belémské věže, protože se nachází nedaleko. Jde o klášter z 16. století s krásným venkovním dekorem.

 

4. Projít Praça do Comércio

Praça do Comércio je obrovské náměstí na břehu řeky Tejo. Na druhé straně u řeky stojí vítězný oblouk Acro da Rua Augusta a uprostřed se vyjímá socha krále Josefa I., portugalského vládce z 18. století. Po obou stranách je řada restaurací, ve kterých ale nedoporučuji si nic dávat, jelikož je toto náměstí velmi turistické a ceny jsou tu na Lisabon celkem přemrštěné.

 

5. Casteji de Sao Jorge

Casteji de Sao Jorge je zřícenina hradu, na kterou byste si měli vyhradit čas. Nachází se na kopci (jako ostatně všechno v Lisabonu), a můžete se hodiny procházet po hradbách, cimbuřích a sutinách. Pokud vás tlačí čas, spojte tento hrad s „miradouros“ z prvního bodu, jelikož i toto místo nabízí krásné scenérie.

 

6. Dýchat historii Torre de Belém

Belémská věž byla vybudována jako obranná věž na řece Tajo, jejím účelem byla chránit město před neznámým nebezpečím připlouvajícím z oceánu. Četla jsem, že dřív byla věž dál od pevniny a dostali byste se na ni jedině na lodi, dnes je na pevnině a vede tam pouze dřevěná lávka. Výhled ze střechy věže vám opět nabídne další z lisabonských výhledů. Jedinou nevýhodou je dlouhá fronta na lístky a úzké schodiště, kvůli kterému je nahoře i dole improvizovaný semafor a vy můžete lidé mohou buď hromadně scházet či vycházet. Občas si kvůli tomu celkem počkáte.

 

7. Zavítat do Calouste Gulbenkian Museum

Po celodenním obrážení památek se můžete jít zchladit do prostor známého Calouste Gulbenkian Musea. Na své si přijdou zejména milovníci umění, protože muzeum je naplněné expozicemi dávného i současného umění. Součástí je i zahrada, kde naleznete nespočet plastik a soch.

 

8. Prohlédnout si Madeiros e Almeida Museum

Muzeum se nachází ve vile sběratele umění. Nejde zde pouze o nástěnné malby a plastiky, ale i o starožitné hodiny, šperky, nábytek a porcelán. Během prohlídky procházíte jednotlivými zařízenými místnostmi, kde má každý předmět své původní místo.

 

9. Navštívit Lisabon Oceanárium

Lisabon je nejzápadněji položené evropské město a jeho břehy jsou omývány Atlantským oceánem. Pokud vás zajímá, co se nachází pod hladinou, udělejte si výlet do jednoho z největších akvárií v Evropě – Oceanária. Prohlídka vám zabere minimálně hodinu, oceanárium je vážně obrovské, žralda vedle žraldy a kolem tucet dalších potvor. Navíc je tam takový krásný klid, já vydržela sedět patnáct minut za sklem největšího akvária a čekat, kdy kolem mě proplave další žralok.

 

10. Prohlížet si všemožné „azulejos“

Už na první pohled mi Lisabon připadal jako dětská omalovánka, hraje všemi barvami a působí veselým dojmem. Každý dům má jinou barvu, ale veselé atmosféře napomáhají i tzv. „azulejos“, což jsou keramické dlaždičky, kterými jsou zdejší domy zdobeny. Nikdy nenajdete dva stejně obležené domy a ani kvůli tomu nemusíte chodit nijak daleko, „azulejos“ jsou na každém rohu.

 

11. Vykoupat se v oceánu

Lisabon na pláže není zrovna nejhojnější, ale dá se na nějakou odlehlejší velmi snadno a lacině dostat vlakem. Jen podotýkám, že v těch vlacích nejsou toalety jako u nás, já jela půl hodiny s překříženýma nohama. Celkově to pro mě byl zážitek, protože to bylo poprvé, co jsem smočila tělo v oceánu, vždy jsem zažívala pouze moře. Nebudu lhát, je to extrémně ledové a chvíli se pro ponoření do vody musíte přemlouvat. Také jsem pochopila, proč je Portugalsko oblíbenou destinací pro surfaře. Vlnu tu jsou pořádné, jedna mi v nestřežený moment ukradla spodek od plavek. Ale včas jsem ho zachránila (a u toho jsem stihla pobavit všechny okolo).

 

12. Projet se tramvají č. 28

Tato starobylá tramvaj je jednou z největších nutností při návštěvě Lisabonu. Projíždí prakticky skrze celé město, takže ať už budete bydlet kdekoliv, stanice této tramvaje bude jistě nadosah. Pohodlně se v ní usaďte a nechte se vozit skrze kopečky města.

 

13. Projít čtvrť Alfama

Kromě toho, že v Alfamě či jejím okolí naleznete hodně položek ze seznamu, zaslouží si i pozornost jako celek. Jde o jednu z nejstarších částí města. Pokud chcete poznat pravý Lisabon, vydejte se právě sem a proplétejte se úzkými ulicemi kolem křivých domů, schodišť i dveří, nasávejte atmosféru a posloucháte klasickou portugalskou hudbu s dlouhou tradicí zvanou fado, která se line ze všech stran. Když budete mít víc času, posaďte se na chvíli do některých z hipster a insta-friendly bister a restaurací.

 

14. Bavit se ve čtvrťi Bairro Alto

Po historické Alfamě můžete zamířit za zábavou do modernější čtvrti Barrio Alto. Tato čtvrť je doslova přeplněna bary, restauracemi a bistry. I zde jsou ulice naplněny tradiční portugalskou hudbou Fado.

 

15. Zajít na bleší trh Feria da Ladra

Ferie da Ladra je největším bleším trhem v Lisabonu, který je symbolicky vytvořen každé úterý a sobotu. Naleznete tam všechno možné od extravagantního a vintage oblečení, přes CDčka a gramodesky až po vnitřky rozmlácených budíků. Hned u toho je vysoká pomalovaná zeď a nad ní park, do kterého jsme si po nákupech chodili číst. Já si odtamtud odnesla ručně vyráběný lapač snů, který mi teď visí u zrcadla a poté nějaké suvenýry pro sestru a rodiče. Pokud si chcete také něco odvést domů, vynechte obchodní centra a turistické krámky a přijďte sem. Stojí to ale za to i když necháte peněženku zavřenou, trhy mají krásnou atmosféru a ruch.

 

16. Pochutnat si na „pastéis de nata“

Portugalsko je bohaté i na gurmánské zážitky. V první řadě nesmíte odjet bez ochutnávky ikonického lisabonského dezertu „pastéis de nata“. Jde o košíčky plněné žloutkovým krémem, které Vám na těch správných místech podají navrch posypané skořicí. Dají se koupit i v supermarketech, samozřejmě to není ono, ale chuťově jsou překvapivě také dobré. Já osobně nemám ráda sladké, ale tyto košíčky mi hrozně chutnaly.

 

17. Zkusit „vinho verde“

Portugalská vína nám hrozně chutnala, jsou to přesně ta vína, která chcete ochutnat během horkých letních měsíců – jemná, sladká a ovocná. „Vinho verde“ je bílé víno, které nám z těch pár ochutnaných chutnalo nejvíce.

 

18. Napít se pravého portského

Portské víno je už těžší a kořenitější víno, zato ale patří mezi portugalské vinné ikony. Název je odvozen od portugalského města Portu, odkud je víno rozváženo už po staletí.

 

19. Poobědvat „bacalhau à brás“

„Bacalhau“ znamená v portugalštině treska, což je v Portugalsku velmi oblíbená ryba, která se v objevuje téměř v každém lisabonském jídelníčku. Konkrétně „bacalhauàbrás“ najdete většinou jako hlavní jídlo. Přidává se do něh vysušená a nasolená treska, cibule, tence nasekané smažené brambory a vajíčko. Navrch jsou většinou přidány olivy, které jsme si vždy pečlivě vyndala, ale komu ty mršky chutnají, může to být nejspíš dobrá kombinace.

 

20. Ochutnat „pastéis de bacalhau“

Pastéis de bacalhau jsou něco jako krokety s náplní z nasolené sušené tresky, brambor, vajec a petrželky. Tyto kuličky se smaží v oleji a v restauracích je naleznete v předkrmové sekci, ale já jsem si je dala jako přílohu a taky to nikoho nepohoršilo.

 

21. Koupit si grilované „sardinhas“

Sardinky jsou zde stejně populární jako treska. Můžete si pouze přivézt nějaké v konzervě, ale já doporučuji zajít si na grilované sardinky do restaurace.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová


 • Obdivovat krásné ‘miradouros’🌇 (Miradouro de Senhora do Monte)
 • Podívat se na Ajuda National Palace 🏰
 • Kouknout na Jeronimos Monastery🏛
 • Projít Praça do Comércio👗
 • Casteji de S. Jorge🏯
 • Dýchat historii Torre de Belém🗼
 • Zavítat do Calouste Gulbenkian Museum🎨
 • Prohlédnout si Madeiros e Almeida Museum🎟
 • Navštívit Lisabon Oceanárium🐠
 • Prohlížet si všemožné ‘azulejos’🏵
 • Vykoupat se v oceánu🏝
 • Projet se tramvají č. 28🚋
 • Projít čtvrť Alfama☠️
 • Bavit se ve čtvrťi Bairro Alto🍹
 • Zajít na bleší trh Feria da Ladra💶 
 • Pochutnat si na pastéis de nata🍰
 • Zkusit vinho verde🍾
 • Napít se pravého portského🍷
 • Poobědvat bacalhau a brás🍳
 • Ochutnat pastéis de bacalhau🍲
 • Koupit si grilované sardinhas🐟

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Lisabonu. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-lisabonu