Co dělat v Krakově

Krakov byl naší poslední zastávkou před návratem do Prahy. Šlo pouze o mezipřistání, takže jsme tam strávili pouze necelé dva dny. Ubytování jsme měli přímo v centru pár metrů od Rynku Glównyho velmi levně přes Airbnb. Upřímně si myslím, že na pobyt v Krakově není potřeba víc než víkend, maximálně čtyři dny. I za náš krátký pobyt jsme toho stihli hodně projít a ochutnat. Celkový seznam pro váš výlet je přiložený dole pod článkem.

 

1. Navštívit St. Mary’s Basilica

Ať jste v jakémkoliv polském městě, navštivte nějakou sakrální stavbu, polští občané nutí turisty k velmi ohleduplnému chování, není povoleno focení ani na mobil, všude musí vládnout hrobové ticho a samozřejmě byste neměli vejít v oteplovačkách, ale za to už vás nejspíš nikdo nevyhodí. V Krakově je nejdůležitější stavbou Saint Mary’s Basilica, která stojí přímo na Rynku Glównym. Bazilika byla postavena na přelomu 13. a 14. století. Vyhraďte si tedy čas na návštěvu klidného a tichého kostela, který vás uchvátí svou atmosférou.

 

2. Obdivovat moderní umění v MOCAK

V Krakově neodkladně musíte navštívit zejména Museum of Contemporary Art in Krakov (MOCAK). Podotýkám, že to není pro každého, ale pokud máte lásku i pochopení pro moderní umění, tak na toto nezapomenete. Mě oslovilo natolik, že jsem o něm i v rámci jednoho semináře psala práci. Už samotná budova je uměleckým dílem stvořeným Claudiem Nardim a Leonardem Mariem Prolim. Postavena je v industriálním stylu na místě bývalé Schindlerovy továrny, čímž dokresluje své průmyslové okolí. Uvnitř najdete jejich trvalou expozici, která je sestavena z děl polských i zahraničních současných umělců. Mým oblíbencem je instalace Silver Factory Andyho Warhola pojmenovaná Live Factory 2, protože Andy Warhol a jeho dílo je už dlouhá léta mou posedlostí a jmenovala jsem se samozvanou odbornicí na jeho život. Instalace je výplodem Krystiana Lupy. Mimo to zastihnete i plno dočasných expozicí, které vás můžou motivovat k návštěvě, kdykoliv se ve městě objevíte. Vstupné do muzea je symbolické, studenty vyjde na 7 PLN, což je zhruba našich 50 Kč. Ozkoušený tip: přítele nechte doma, jinak se vás u každého díla bude ptát, proč je zrovna tohle umění. Ozkoušeno za vás.

 

3. Projít židovskou čtvrť Kazimierz

Kousek od centra naleznete i starou historickou čtvrť Kazimierz, kterou se můžete hodiny proplétat. Srdce židovské čtvrti tvoří Stará synagoga, která byla za války poničena a dnes jsou v ní vystaveny historické exponáty. Ve čtvrti naleznete spoustu nápisů a kreseb alá Banksy na zdech, oduševnělé polorozpadlé domy a až vám začne kručet v žaludku, ani o malá zapadlá bistra není nouze.

 

4. Užít si západ slunce na Visla Boulevards

Pokud hledáte hezké místo na bezcílnou procházku, stočte to podél řeky po nábřeží. Procházka vám zabere pár hodin a pokud jí načasujete na podvečer, bude vás doprovázet i unavené oranžovo-krvavé slunce. My si pak sedly na lavičku a vychutnávali si poslední sluneční chvilky a na cestu domů jsme se vydali až po setmění.

 

5. Zdolat Kopiec Kraka

Nadpis tohoto bodu je značně přehnaný. Ono není moc co zdolávat, jde totiž o malou uměle navršenou mohylu. Nachází se v blízkosti řeky Visly, takže je ideální spojit „výšlap“ s návštěvou MOCAKu a procházkou podél řeky. Podle pověsti je tato mohyla místem posledního odpočinku knížete Kraka, zakladatele města Krakova. Navíc vám naskytne lepší pohled do okolí, než by se zprvu zdálo.

 

6. Ochutnat tamní boršč

Polská kuchyně je v nějakých rysek velmi podobná té naší – vydatná poctivá jídla, které vás rozhodně neudělají štíhlejší, ale stojí za hřích. Začneme zlehka polévkou. Polský barszcz je polévka z červené řepy. Naleznete ji v plno podobách od vodovité verze až po hutnou nálevku s masem, brambory i smetanou. Občas se vám dokonce setká víc druhů na jednom místě a vy si budete moci vybrat, ale nepřejíždějte polské hranice zpět, dokud jednu nezkusíte.

 

7. Poobědvat pirohy

Dalším tradičním jídlem jsou pierogy, což jsou plněné taštičky z těsta. Ty náplně jsou různé, naleznete s masem, houbami i sladké verze. My měli masové, protože jsme zapřisáhlí masožravci a milovníci zvířat (živých i mrtvých). Každopádně u pirohů, každý najde to svoje. Myslete však na to, že jsou velmi syté, což není na první pohled vidět, takže nezkušený jedlík si objedná velký počet a v polovině už nemůže.

 

8. Dát si bigos

Předposledním jídlem, které musíte v Krakově ochutnat, je bigos, směs masa a zelí, která je často podávána ve vydlabaném chlebu. Bigos je velmi náročný a zdlouhavý na přípravu, tak si ho řádně vychutnejte.

 

9. Koupit si u stánku zapiekanki

Pokud vás čeká nabitý den a nemáte čas na vysedávání po restauracích a kavárničkách, kupte si do ruky zapiekanki. Najdete je v každým druhém stánku za zhruba 7 PLN, tedy našich 50 Kč. Jde o zapečenou bagetu bez vršku, na které je vše možné i nemožné – sýry, salámy, šunky, houby, rajčata atd. Většinou se však setkáte s verzí se sýrem a houbami. Celkově to prostě je jako polská poctivější verze pannini za pár korun, která vám zaručeně bude chutnat.

 

Použité fotografie: Daniela Wojnarová


  • Navštívit St. Mary’s Basilica🏛
  • Obdivovat moderní umění v MOCAK🎨
  • Projít židovskou čtvrť Kazimierz🕍
  • Užít si západ slunce na Visla Boulevards🌅
  • Zdolat Kopiec Kraka🏞
  • Ochutnat tamní boršč🍜
  • Sníst si venku pirohy🥟
  • Dát si bigos🥗
  • Koupit si u stánku zapiekanki🥖

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Krakově. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-krakove