Co dělat v Bukurešti

Bukurešť byla naší druhou zastávkou v rámci měsíční cesty po Evropě.  Ubytování jsme si našli zadarmo na couchsurfingu u Mariana. Naše bydlení by nebylo pro každého, s Marianem jsme bydleli všichni v jednom pokoji jeho garsonky a čistotný typ to taky zrovna nebyl, ale celkově vzato měl srdce na dlani. Velmi rád praktikoval karaoke a tanec v klubech, takže byl hodně zklamaný, když jsme si hned první večer chtěli jít lehnout, jelikož jsme minulou noc spali na zemi milánského letiště. Ani druhý den si s námi moc neužil, to jsem totiž promokla na kost a chytly mě ledvinky, jejichž zánět jsem prodělala před odletem. Tak nějak to prostě špatně vyšlo a stal se z nás nejspíš nejnudnější pár, který kdy hostil. Spoustu toho s námi prošel, vzal nás na sermale a ochránil moji zrcadlovku před krádeží. Moc fajn věcí, vážně. Kromě zážitků s osobitým Marianem jsme toho i hodně navštívili a poznali, seznam toho všeho mám přiložený dole pod článkem, můžete jej použít pro vlastní cestu. Názvy jsou uvedeny v angličtině, aby se vám hezky hledali na Google Maps.

 

1. Podívat se na Ceausescu Mansion

Ceauseskův palác, neboli Palác lidu, je velmi monumentální a impozantní stavbou. Jen vás k ní jednoduše nepustí. My se přiblížili z boku, tam nás zastavila security. Nedotýkat, pouze fotit. Po třech fotkách mi zakázali i fotit. Ale jinak barák to je hezký, to zas jo. Přesto běžte nahlédnout alespoň přes plot na objemově třetí největší stavbu na světě, za jejíž realizací stojí příběh, ze kterého mrazí. Ceausesco byl komunistický diktátor, za jehož nadvlády se obyvatelé Rumunska měli velmi špatně, hladověli, v nemocnicích nebylo dost léků a vybavení, a s průmyslem to šlo od devíti k pěti. A co udělal Nicolae? Započal stavbu Paláce lidu, která v závěru odhadem vyšla na 3,3 miliardy eur. Lidumil. Na realizaci tohoto paláce se podílelo sedm set architektů a dvacet tisíc dělníků, kteří pracovali na tři směny, tedy dohromady 24 hodin denně. Další zajímavostí je, že když se po dokončení stavby palác poprvé rozsvítil, spotřeboval během čtyř hodin denní zásobu elektrické energie pro celou Bukurešť. Určitě si o paláci a Nikolkovi přečtěte víc, je to zajímavé téma, a hlavně až se do Bukurešti vydáte, uvidíte víc než jen pěknou stavbu.

 

2. Obdivovat Stavropoleos Church

Stavropoleos je nestarším kostelem v Bukurešti a zároveň pýchou všech Rumunů. Původně jsem očekávala nějakou monumentální stavbu, ale paradoxem je, že ačkoliv se Rumuni vyžívají v impozantní architektuře, jejich nejznámější kostel je spíš taková roztomilá záležitost ukrytá mezi vysokými paneláky. Přesto má své kouzlo a ze všech profánních stavem mě oslovil nejvíc. Je jednoduchý, zvenčí krásně zdobený, a sálá z něj jakýsi klid. Možná si přesně toho samého všimlo víc lidí, a proto je to nejznámější kostel Rumunska, kdo ví.

 

3. Kouknout se na Patriarchal Cathedral

Pravoslavná patriarchální katedrála v Bukurešti je další profánní stavbou, kterou během své cesty musíte navštívit. Sídlí zde Rumunská pravoslavná církev a nachází se kousek od paláce patriarchů, odkud je druhá fotografie fotografie. Do interiéru katedrály jsme se bohuýel nedostali, jelikož tam zrovna probíhala mše, a nechtělai jsme, aby se na nás zle koukali.

 

4. Navštívit Bucharest National Opera House

Další pěknou stavbou Bukurešti je tamní operní dům. My ho bohužel viděli jen zvenčí, jelikož jsme celý měsíc cestovali hodně narychlo, a neměli jsme slušné oblečení. Když se totiž balíte na měsíc do příručního zavazadla, společenské kalhoty jednoduše necháte doma. Každopádně zejména pro milovníky baletu je tu hned několik důvodů k návštěvě. Ty důvody jsou Spící krasavice, Dom Quijote a Labutí jezero, údajně nejkvalitnější baletní vystoupení v Bucharest National Opera House. Těch možností je však mnohem víc, program je velmi pestrý. A v okolí je moc pěkná socha.

 

5. Projít Grigore Antipa National Museum of Natural History

Nemusíte být nutně nadšenec do přírodních věd, abyste nakoukli do Antipa National Museum od Natural History. Celá expozice je pojatá velmi laicky a blbuvzodně. Plus se na to hezky kouká.

 

6. Projít The National Museum of Art of Romania

První myšlenka, která mi prolétla hlavou při návštěvě The National Museum of Art of Romania byla, že se Rumuni zřejmě zasekli v románském slohu krapet delší dobu než zbytek Evropy. Než budete svědky jakés takés perspektivy, budete to trvat nejméně jedno patro. Po prohlídce se ze mě fanoušek rumunského umění nestal, ale jsem ráda, že jsem si udělala představu o tehdejší umělecké činnosti. Nejlepší exponáty jsou tehdejší trůny, u kterých jednoduše nechápe, jak se v tom dalo sedět, jelikož opěrky jsou v úrovní uší. Muzeum stojí za povšimnutí i zvenčí, stavba to je krásná, takže pokud na to umění až tak nejste, alespoň se pokochejte budovou. PS: Expozice začíná až v prvním patře, v přízemí jsme omylem zabloudili do technických prostror a tak i vznikla tato fotografie mě coby exponátu. Přítel musel odpřísáhnout, že by na mě zaplatil vstupný. Ale beztak kecal.

 

7. Shlédnout expozici v The Art Collections Museum

Pro milovníky umění doporučuji navázat na The National Museum of Art if Romanie takřka vedlejším muzeem The Art Collections Museum. Toto muzeum vnímám jako doplnění představy o rumunském umění a kultuře. Naleznete zde i modernější záležitosti a celá prohlídka vám vydá zhruba na tři hodiny zábavy. My to ukončili před posledním patrem, protože nás tlačil čas, ale když budete chtít, dá se takhle strávit klidně celé odpoledne. Stejně jako u předchozího muzea umění, i toto oplývá krásou i zvenčí, fontána, velký strom a pár laviček před vchodem celému areálu dodávají klidnou atmosféru.

 

8. Zasmát se v Romanian Kitsch Museum

Po všech těch seriózních a veledůležitých muzeích si udělejte zasávku v Romanian Kitsch Museum. Kitsch v rumunštině znamená falešný, a o to přesně v tomto muzeu jde. Najdete zde plno legračních záležitostí, optických klamů a kýčů. Zároveň se zde však rovněž můžete plno věcí dozvědět, muzeum například sarkastickým způsobem předkládá obraz rumunského života za komunistického období.

 

9. Udělat si procházku v Parcul Alexndru Ioan Cuz

Parcul Alexandru loan Cuza je prvním z řady parků, které vám v tomto článku doporučím, a kterých je v Bukureští víc než dost. Z mého pohledu je to největší park v Bukurešti. Láká sportovce, maminky s kočárky i cyklisty. Součástí je dokonce jezírko, kde lidé jezdí na lodičkách. Na každém kroku je nějaký stánek s občerstvením, takže hlady zde neumřete. Pokud jako my pojedete v létě a budete chtít uniknout od rozpálené a rušné Bukurešti, tento park je to správné místo.

 

10. Odpočinout si v Carol Park

Rumuni jsou evidentně na parky machři, mají jich hodně a bývají vážně obrovský.  Tento má navíc přidanou hodnotu v podobě památníku, jenž byl postaven na počest neznámých hrdinů, kteří bojovali za svobodu lidí a za socialismus. Před památníkem je oheň, který je nepřetržitě hlídaný dvěma strážci. Jejich práce je upřímně obdivuhodná, představte si, že v tom vedru stojíte dvanáct hodin v těžké a neprodyšné uniformě, bez jakékoliv možnosti se občerstvit, či si alespoň odskočit. V patnácti jsem nadávala na práci v Mekáči, ale oproti tomuhle je McDonald ještě zlatý.

 

11. Nasnídat se v Herastau Park

Další ze zástupu bukurešťských parků je Herastrau Park. Na každém rohu je něco nového a nikdy nevíte, na co narazíte. Je tu velké množství soch, restaurace, ve které jsem symbolicky oslavila své dvacáté narozeniny, mnoha stánků s občerstvením a možností ke sportovním aktivitám. Přesto však jde o velmi klidné místo, jelikož ta plocha je tak obrovská, že ty restaurace, bistra a půjčovny lodiček se v tom všem nějak ztratí.

 

12. Kouknout se na kytičky v Cismigu Gardens

Cismigu Gardens se nacházejí v blízkosti Victoriei Street. Na první pohled to je jeden z dalších bukurešťských parků, kterých je v tomto městě opravdu požehnaně. Ale tohle jsou místy spíš zahrady. Celkově to je menší, víc barevné, rozkvetlé a rozhodně i víc insta-friendly. Uprostřed se nachází malé jezírko s fontánou uprostřed, bambilión laviček a pár stánků s občerstvením. Do útrob zahrad se můžete vydat po celý den, kdykoliv si budete chtít odpočinout od šumu na Victoriei Street.

 

13. Projít se po Victoriei Street

Victoriei Street, rumunsky calea Victoriei, je nejlepší ulicí, kterou se v Rumunsku můžete nést. Kromě toho, že má za sebou i nějakou historii, najdete na jejích stranách i mnoho památek a možností k nákupu. Dočetla jsem se, že i mezi první a druhou světovou válkou byla považována za jednu z nejvíc nóbl ulic. A něco na tom bude. Jediné minus je počet kapsářů v této oblasti. Na mojí zrcadlovce se přes celou silnici dva z nich domlouvali, takže se tu s tím evidentně moc nemažou. „Ta bohatá bílá holka ani nepozná, že jí chybí,“ – kdyby jen věděli, že přes semestr mám sotva na čínskou polívku. Naštěstí jsme měli našeho rumunského průvodce, který na ně spustil lavinu sprostých rumunských slov. To zřejmě nečekali, a ani se k nám nepřiblížili.  Mě na této ulici nejvíc zaujalo množství barevných prvků a dekorací, Bukurešť není nejkouzelnější město v Evropě, ale má svoji atmosféru a je vidět, že se Rumuni snaží město všemožně vylepšit. Například na každé větší tramvajové zastávce mají tyto krásné barevné lavičky a o kus dál byly v úzké uličce rozvěšeny pestrobarevné deštníky.

 

14. Objevovat bukurešťské kuriziti a vtípky

Rumuni mají smysl pro humor. Evidentně. Z naší měsíční cesty cesty to bylo jediné místo, kde jsme objevili takové množství zajímavostí, kuriozit a vtípků. Něco bylo zábavné jen pro nás, Čechy, jako například supermarket s názvem “Nic”, což úplně vybízí k tvorbě memů. Byli tam ale i jiné zajímavé počiny jako třeba obří socha člověka ležícího na boku za jakýmsi obchodním domem. Bukurešť je zkrátka hravá, takže stojí za to se jen tak bezcílně procházet, vždy na něco zaručeně narazíte.

 

15. Ochutnat Sermale

V průvodcích se můžete dočíst, co sermale doopravdy je, protože ta definice podle mě vůbec nemůže být snadná. Já bych to popsala jako vepřové s rýží napěchované v paprice. K tomu se podává polenta, což byla největší podvodnice na talíři – tváří se to jako bramborová kaše, ale není to bramborová kaše, a zelí. Sermale mi hrozně chutnalo, polenta míň, ale to je tím, že jsem se těšila na něco víc kašoidního. Určitě se vyplatí zkusit něco rumunského, když už tam budete, i když to na první pohled vypadá jen jako zmatek na talíři. Alespoň vystoupíte ze své komfortní zóny tvořené řízkem a hranolkami.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová


 • Podívat se na Ceausescu Mansion🏰
 • Obdivovat Stavropoleos Church⛪️
 • Kouknout se na Patriarchal Cathedral🏛
 • Navštívit Bucharest National Opera House🎼
 • Projít Grigore Antipa National Museum of Natural History🍃
 • Shlédnout expozici v The Art Collections Museum🎨
 • Projít The National Museum of Art of Romania🎟
 • Zasmát se v Romanian Kitsch Museum🤹🏻‍♀️
 • Udělat si procházku v Parcul Alexndru Ioan Cuz🌿
 • Odpočinout si v Carol Park🌲
 • Nasnídat se v Herastau Park🌳
 • Kouknout se na kytičky v Cismigu Gardens🌺
 • Projít se po Victoriei Street🌇
 • Objevovat bukurešťské kuriziti a vtípky🤹🏻‍♀️
 • Ochutnat Sermale🍲

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Bukurešti. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-bukuresti