Co dělat v Budapešti

Existuje spousta důvodů, proč se podívat právě do Budapeště. Jeden z nich je dostupnost, vlakem Vám cesta zabere pár hodin, z Brna něco kolem čtyř, z Prahy 5. Když tedy nevíte, co podniknout o prodlouženém víkendu, Budapešť je ta pravá volba. Dále jde o velmi student-friendly místo, celý výlet včetně ubytování, stravy a alkoholů v závěru vyjde poměrně lacino. Další z nekončící řady důvodů: langoš, tokajské víno, velmi fotogenické žluté tramvaje a nespočet lázní. Článek vychází z mého osobního seznamu, který jsem si připravila před návštěvou Budapeště. Pokud byste jej taky rádi použili, seznam se přiložen dole pod článkem, můžete si ho tedy zkopírovat, ofotit či přepsat a použít na svou vlastní návštěvu Budapešti.

 

1. Obdivovat architekturu budapešťského parlamentu

Ikonickou památkou Budapeště je tamní budova Parlamentu. Jako první vás jistě zaujme celková rozloha, jde totiž o impozantní stavbu s 691 pokoji. 19 kilometry chodeb a schodišť. Přes řeku je od parlamentu výhled na Budínský hrad. Inspirací pro stavu Parlamentu údajně byla budova londýnské parlamentu.

 

2. Prohlédnout si Bazilika sv. Štěpána

Nejznámnější sakrální stavou Budapeště je monumentální bazilika svatého Štěpána (Szent István Bazilika). Stavbu v samém centru Budapeště, nelze přehlédnout, tyčí se nad okolními budovami a údajně dosahuje stejné výšky jako parlament. Platí se pouze symbolické vstupné, ale samotný výhled na celou Budapešť a bambilión jeřábů je k nezaplacení. Důkaz ZDE.

 

3. Povozit se na Budapest Eye

Stejně jako u budovy Parlamentu se Budapešť inspirovala Londýnem a v samotném centru kousek od již zmíněného parlamentu vyrostlo Budapest Eye, z jehož vršku budete mít hlavní město jako na dlani. Od věci není ani prohlídka večer, kdy celá Budapešť září do tmy. Celá jízda trvá asi deset minut, kdy stihněte udělat čtyři kolečka. Vstup stojí devět eura a můžete si připlatit dvě eura za VIP vstup, díky čemuž předběhnete frontu a navíc budete mít kabinku jenom sami pro sebe.

 

4. Vyfotit se na Náměstí hrdinů

Náměstí hrdinů je jedno z nejikoničtějších náměstí náměstí Budapešti, lze se na něj dostat přímo z Andrássyho třídy a kousek od něj se nachází House of Arts. Ozdobou celého náměstí je Památník tisíciletí, jenž je složen z vysokého sloupu s achandělem Gabrielem na špičce, jezdeckými sochami a řadou dalších sochařských děl. Když jsem tam byla já, bylo tam navíc asi pět jeřábů, což by vás všude jinde asi štvalo, ale k Budapešti to tak nějak patří. Fotka s jeřáby ZDE.

 

5. Prohlédnout si expozici v House of Arts

Jako největší milovník umění v žádném městě nevynechám nějakou galerii umění. A v Budapešti je tou největší právě House of Arts. Vstupné stojí pár korun a dostanete se na stálou expozici i na tu dočasnou.

 

6. Korzovat přes Andrássyho třídu

Chcete-li v Budapešti i provětrat peněženky, rozhodně nesmíte vynechat dva a půl kilometrů dlouhou Andrássyho třídu, na které naleznete kromě kulturních staveb i high-fashion obchody a butiky. A pokud vám tím nakupováním vyhládne anebo vám z utracených tisíců vyschne v krku, o restaurace a bary tam taky není nouze.

 

7. Projít se židovskou čtvrtí

Pokud dostanete chuť na procházku, zkuste například prozkoumat budapešťskou židovskou čtvrť. Celé čtvrti panuje čtvrtá největší synagoga na světě a druhá největší synagoga Evropy známá jako Velká synagoga, ve které dnes již můžete navštívit i Židovské muzeum. U Velké synagogy můžete nalézt i hřbitov a památník holocaustu v podobě kovové vrby, na jejíchž větvích jsou zaznamenána jména rodin, které zahynuly během holocaustu.

 

8. Poslouchat zpívající fontánu

Zpívající fontána je největší zajímavostí a kuriozitou na Margaret Island, ostrově vně Dunaje. Fontána ve večerních hodinách začne hrát a svítit, ale nejdřív se na internetu podívejte, kdy přesně, abyste nešli zbytečně (jako třeba já). Pokud si už dosyta nabažíte fontány, na ostrově naleznete i lázně, do kterých se můžete ponořit.

 

9. Relaxovat v lázních

Budapešť je svými lázněmi pověstná, takže si můžete vybrat hned z několika. Mezi nejznámější patří termální lázně Schézchenyi, Gellértovy lázně a Lázně Rudas, ale těch možností existuje mnohem víc. Nedokážu si představit strávit v tamních lázních celý den, všechny lázně jsou poměrně staré, takže to je jednoduše bazén s horkou vodou, nic vynalézavého, ale na dvouhodinový odpočinek to je geniální.

 

10. Dát si pravého langoše

Maďarský langoš je naprosto plnohodnotný důvod, proč tuto zemi navštívit. S naší českou verzí těsta s trochou česneku, kečupu a posypanou hrstkou sýra to má společné jen jméno. Langoš v Budapešti na sobě má naprosto všechno. Vážně. Já měla s cibulí, smetanou, sýrem, maďarskou klobásou, šunkou, slaninou. Ani jsem ho do sebe nedostala celý a pak mi dělalo problém i chodit a dýchat, je to neuvěřitelně vydatné jídlo.

 

11. Sníst po cestě klobásu v pečivu

Typické pečivo, co najdete v každé pekárně. Na rozdíl od naší české obdoby s párkem je to daleko těžší jídlo a mnohem víc zasytí.

 

12. Ochutnat halászlé

Halászlé je typicky maďarská polévka. Jde o červenou rybí polévku, která kvůli pálivým papričkám není úplně pro každého, najdete ji však v každé druhé restauraci za pár korun.

 

13. Koupit si tokajské víno

Nejsem vinař, ale tokajské víno je bílé víno sladší chuti ze severu Maďarska, snad to říkám správně. Jelikož jsem člověk, který s chutí vypije Poezii, Bílou Gajdošu, Vánoční svícen, Sklepmistrovo tajemství a další krabicáky, tak nevím, jestli je můj názor úplně relevantní, ale mě tokajské víno moc chutnalo. Navíc jako vše v Maďarsku není drahé, tak za zkoušku nic nedáte.


Co dělat v Budapešti

 • Obdivovat architekturu budapešťského parlamentu🏛
 • Prohlédnout si Bazilika sv. Štěpána⛪
 • Povozit se na Budapest Eye🎡
 • Vyfotit se na Náměstí hrdinů🏇🏻
 • Prohlédnout si expozici v House of Arts🎨
 • Korzovat přes Andrássyho třídu🛣
 • Projít se Židovskou čtvrťí🕍
 • Poslouchat zpívající fontánu⛲
 • Relaxovat v lázních na Margaret Island🏊🏻‍♂️
 • Dát si pravého langoše🥞
 • Sníst po cestě klobásu v pečivu🌭
 • Ochutnat halászlé🍜
 • Koupit si tokajské víno🍷

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Budapešti. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-budapesti