Co dělat v Brightonu

Brighton pro mě bude navždy vyjímečným místem, protože jsem tam po maturitě prožila několik krásných měsíců, pracovala, a byla alespoň na chvíli součástí toho všeho. Za tu dobu jsem stihla mnohé prozkoumat, projít, navštívit a ochutnat. Chtěla bych vám tedy doporučit nějaké brightonské záležitosti, které při návštěvě tohoto města nesmíte prošvihnout. Dole pod článkem je pak vytvořen seznam, který si můžete ofotit, vytisknout či zkopírovat, abyste během pobytu nezapomněli na nic podstatného.

 

1. Obdivovat architekturu Royal Pavilion

Na první pohled se budova Royal Pavilionu absolutně nehodí k ryze anglické architektuře jejího okolí. Když se ale rozhodnete věnovat této impozatní budově z 19. století i druhý pohled, jistě nebudete litovat. Tato budova je zajímavá zejména svým orientálním, rádoby indickým vzhledem. Takový anglický Taj Mahal. Vtup do Pavilionu stojí sedm liber, ale poté si můžete zadarmo vychutnat ruch přilehlých zahrad, kde se lidé schází na pikniky a často zde vystupují hudebníci.

 

2. Bavit se na Brighton Pier

Brighton Pier mám nastudovaný ze všech míst v Brightonu asi nejlépe, jelikož jsem tam dva měsíce pracovala v zadním Horatio’s Bar. Spolu s Royal Pavillionem je to turisty nejvyhledávanější místo. Lidé se sem chodí pobavit, najíst, odpočinout si. Takže pokud nevíte, co s drobnými, které se Vám hromadí v peněžence, určitě vyražte za zábavou na Brighton Pier. A pokud nejste pouťovými typy stejně jako já, podél zábradlí jsou sedátka, kam se můžete zabořit a číst si, spát nebo jen tak být. A Instagram tip: v pravém zadním rohu je extrémně fotogenický a insta-friendly kolotoč, důkaz ZDE.

 

3. Navštívit Brighton Museum&Art Gallery

V brightonském muzeu lomeno galerii máte možnost prohlédnout si stálou expozici tamních malířů, sochařů, designéru a dalších umělců a něco málo se přiučit o brightonské historii, která se nejvíc týká lodí – logicky. Největším lákadlem galerie je obraz od G. D. Leslieho „Alice in Wonderland“, který zobrazuje malou Alenku, které maminka čte z knížky, ale ona sama je evidentně myšlenkami úplně někde jinde. Ochutnávka z galerie ZDE.

 

4. Prohlédnout si Brighton Marine

Brightonský přístav nevypadá na první pohled úplně vábně. Jeho okolí působí velmi chladně a industriálně, navíc je cítit rybinou, takže tam nesmíte jet s naivní vidinou roztomilé rybářské chajdy, dřevěného mola a dědů s pruty (jako třeba já). Každopádně v okolí najdete plno barů a restaurací, můžete si tam zajít do kina a výhled na lodě a racky taky není k zahození. Instagramová ukázka ZDE.

 

5. Ponořit se do oceánu v akváriu Sea Life Centre

Obří želvy, žraloci, Nemo, Dory – to všechno najdete v brightonském Sea Life Centre. Centrum se nachází asi 50 metrů od Brighton Pier, takže není od věci tyto dvě věci spojit. Je to provedeno edukativní a zábavnou formou, návštěva je tedy vhodná i pro děti. Nejde o pouhé nahlížení za skla akvárií, ale můžete si například sáhnout na mořské hvězdice a jiné menší potvůrky. Vstupné je dražší, něco kolem patnácti liber, ale pokud si lístek koupíte online, seženete ho levněji.

 

6. Udělat si výlet do Devils Dyke a East Sussex krajiny

Devils Dyke na mě jako místo velmi silně zapůsobilo. Připadá mi jako krajina vytržená z románu Jane Austenové. Osobně doporučuji vydat se tam na večer a zastihnout poslední slunečné paprsky. Jezdí tam z centra autobus, akorát si pohlídejte odjezd, protože po osmé večer se odtamtud už nedostanete a pešky to určitě jen tak nepůjde.

 

7. Jet do přírodního parku Seven Sisters

Spolu s Devils Dyke je to další přírodní nádhera, kam se musíte z Brightonu vypravit. Vydáte-li se autobusem směrem k Eastbournu a vystoupíte o pár zastávek před konečnou, skončíte u dřevěné branky parku Seven Sisters. Park je tvořen sedmi křídovými útesy s výhledem na English Channel. Je to moc hezká procházka s ještě pěknějšími výhledy a příjemným větrem. A celý to je hrozně anglický.

 

8. Projít se strašidelnými uličkami The Lanes

Pro mě jsou uličky Lanes známé zejména jako nejlepší místo pro nakupování, ale dřív to bylo poměrně strašidelné místo, ke kterému se váže spousta historek. Až v budete v Brightonu, určitě si udělejte čas a projděte se těmito úzkými ulicemi – nejlépe večer. A pokud to chcete pojmout ještě vážněji, můžete si i za pět liber objednat průvodce v halloweenském kostýmu, který Vám prozradí plno děsivých podrobností o tomto místě.

 

9. Zažít západ slunce na West Pier

West Pier je předchůdce brightonské největší atrakce – Brighton Pier. Dnes jsou z něj pouze ruiny zapuštěné v moři, ale při západu slunce to má stále svůj romantický půvab. Fotka jako důkaz ZDE.

 

10. Chytit vlak podél pobřeží

Jedná se o (údajně) světově nejstarší elektrický vlak na světě Volks Electic Railway, který jezdí od Brighton Pier k Brighton Marina, jízdenka stojí něco kolem tří liber, studenti to mají samozřejmě levnější. Cesta je dlouhá asi dva kilometry a vede podél pobřeží, takže je stále co pozorovat. U Brighton Marina si pak můžete vybrat z řady barů restaurací, zajít do kina, či se jen tak procházet a počítat racky.

 

11. Strávit den na pláži

Nebudu lhát, moře je tam na mě dost studené, takže jsem si maximálně omáčela nohy, ale i tak jsemna pláž často a ráda chodila po práci, nebo i ve svých volných dnech. Vždy si můžete jen tak lehnout, číst si knížku a užívat si příjemný počasí v Brightonu, kde nikdy není moc teplo ani moc zima.

 

12. Udělat si grilovačku na pláži

Grilování na pláži je levný a skvělý způsob, jak strávit večer v Brightonu. Vypůjčení grilovacích nezbytností stojí jen něco kolem tří liber, takže stačí, když někde koupíte maso, sýry či zeleninu, a po šesté hodině večer přijdete na pláž.

 

13. Zajít na film do Duke of York’s Cinema

Samozřejmě najdete v Brightonu mnohem víc kin, ale Duke of York’s má atmosféru starého kina. Dávají tam jak nové filmy, tak i ty starší a nejde tam jít jen tak na blind, jelikož mají jeden promítací sál a nemáte zaručeno, že se Vám bude líbit to, co tam zrovna poběží. Dost často mají i různé tematické filmy. Například já jsem byla na My Summer of Love v rámci Brighton Pride.

 

14. Projít Churchill Square

Na Churchill Square můžete najít všechny možné obchodní řetězce jako jsou H&M, Topshop, či Čechy milovaný Primark. Pokud Vám vyhládne, je to i místo, kde najdete jak Burger King, KFC, McDonald’s, Subway a další známé podniky, tak i nespočet autentičtějších restaurací a bister. Kdyby volala příroda, v obchodním domě na náměstí mají WC zdarma a před samotným obchodním domem to žije, takže je příjemné se chvíli i jen tak posadit a být.

 

15. Nakoupit knihy ve Waterstones

Waterstones je třípatrový sen každého knihomola, země zaslíbená pro čuchače nově natištěných stránek knih. Skrývá takové množství knih a žánrů, o kterých jste ani nevěděli, že existují, že zde každý najde to své. Navíc tu pro papírnické milovníky a bločkové, diářové a to do-listové nadšence je i plno těchto nezbytností, které absolutně nepotřebujete, ale hrozně po nich z celého srdce toužíte. A ve třetím patře je kavárna, pro ty, kteří by se rovnou chtěli do své knihy začíst, anebo si napsat to do list, který nesplní.

 

16. Prozkoumat second-handy a antikvariáty na North Laines

Miluju second-handy u nás v Česku, problém ale je, že mnohdy nejsou ani o tolik levnější, než nové oblečení v H&M. Zavítáte-li však do Brightonu, ujistěte se, že stihnete projít North Laines, kde je nespočet levných sekáčů plných extravagantího, výstředního, hipster, ale místy i umírněnějšího, oblečení. A ještě lepší jsou tamní antikvariáty. Staré CD The Doors, populární literatura, co byla vydaná před rokem, ale i klasiky. To vše za libru či dvě.

 

17. Nakupovat v Open Market

Open Market je ještě nadstavba North Laines a chápu, že tohle už nebude pro každého. Jedná se o rádoby hippie trhy, kde sežene batikované a nevšedního oblečení ve stylu Coachella, vonné svíčky a tyčinky, kamínky na obličej, ale dají se tam nalézt i nějaké suroviny.


Co dělat v Brightonu

 • Obdivovat architekturu Royal Pavilion🏛
 • Bavit se na Brighton Pier🕌
 • Navštívit Brighton Muzeum&Art Gallery🎨
 • Prohlédnout si Brighton Marine⚓
 • Ponořit se do oceánu v akváriu Sea Life Centre🐬
 • Udělat si výlet do Devils Dyke a East Sussex krajiny⛰
 • Jet do přírodního parku Seven Sisters🍃
 • Projít se strašidelnými uličkami The Lanes🌃
 • Zažít západ slunce na West Pier🏜
 • Chytit vlak podél pobřeží🚃
 • Strávit den na pláži🏝
 • Udělat si grilovačku na pláži🍗
 • Zajít na film do Duke of York’s Cinema🏪
 • Projít Churchill Square💶
 • Nakoupit knihy ve Waterstones📚
 • Prozkoumat second-handy a antikvariáty na North Laines🛍
 • Nakupovat v Open Market ☀

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Brightonu. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-brightonu