Co dělat v Bordeaux

Bordeaux ve Francii byla naší mezizastávkou mezi Barcelonou a Ženevou. Náš celý evropský měsíc byl už za polovinou a před návratem nás čekaly už pouze dvě zastávky – Ženeva a Krakov. V Bordeaux jsme nestrávili ani dva dny. Jeden den jsme přiletěli v ranních hodinách a druhý den odpoledne jsme už zase jeli na letiště. Ubytování jsme sháněli přes airbnb a váže se k němu vtipná historka. Přes aplikaci s námi jednal muž, ale než jsme přiletěli o měsíc později, stihl se předělat na ženu, takže nám nejdřív vůbec nechápali, co se děje a kde je náš hostitel. Byla to totiž už hostitelka. V tom krátkém pobytu jsme toho nestihli tolik, co jsme si naplánovali. Navíc se už začala projevovat trvalejší únava, která pocházela od cestování v noci, rozhozeného režimu, desítkách nachozených kilometrů denně a nocích na letišti. I náš vzhled byl čím dál méně košer, což můžete vypozorovat i počtu ubývajících fotek se mnou, v Miláně a Římě jsem byla na každé druhé, teď už jsem se před objektiv tolik nehrnula. Naším největším zážitkem bylo Miroir d’eau ze druhého bodu seznamu a skvělé asijské jídlo podobné pražskému Wokinu, které jsme spořádali hned vedle. Popisuju ale i plno dalších zážitků, které byste si při návštěvě Bordeaux neměli nechat ujít. Celý seznam je pod článkem.

 

1. Podívat se k Place de la Bourse

Place de la Bourse je neznámějším a nejturističtějším místě v celém Bordeaux. Na naměstí v minulých časech sídlila burza, dnes je to turistickým centrem Bordeau. Najdete tu Miroir d’eau, kterému je věnován čtvrtý bod, výhled na řeku, travnatou plochu k odpočinku nebo jídlu a skvělou atmosféru, kterou jsme vycítili alespoň my během naší návštěvy. Na  náměstí vede nejkrásnější ulice přímo od katedrály Saint-André, kde mají výborné asijské jídlo v bistru Pitaya, které z celého srdce doporučuju.

 

2. Obdivovat architekturu St. Andrew‘s Cathedral          

Katedrála Saint-André se nachází v přímé blízkosti Place de la Bourse. Je to takový typická francouzská gotická katedrála, ale ujistěte se, že si na ní čas najdete. Jde totiž taky o největší sakrální stavbu ve městě. Navíc vstupné je poor-students-friendly – zadarmo.

 

3. Vyfotit The Water Mirror

The Water Mirror či Miroir d’eau je plocha pokryta zlehka pokryta vodou, která pod správnými úhly vytváří zrcadlový efekt. Nápad pochází z hlavy umělce Michaela Corajouda a za mě to je místo, kam se v Bordeau zaručeně musíte podívat, i kdybyste nešli nikam jinam. Už samotná atmosféra je k nezaplacení, všude pobíhají děti, které působí, že větší zábavu v životě nezažily, vy si můžete smočit nohy. Vodní hladinu poté vystřídá pára, která také není k zahození. Kolem vodního zrcadla na trávě posedávají lidé, mají pikniky a celek působí neskutečně oduševněle.

 

 

4. Vyšplhat na Pey-Berland Tower

Přímo vedle katedrály Saint-André se nachází i nepřehlédnutelná věž, ze které budete mít krásný výhled do okolí. Jméno věž získala podle tamního arcibiskupa ze 14 století. Co se výstupu týče, není to asi pro každého, schodiště je velmi úzké a máte tam takové klaustrofobické stavy. Lidem, co v těchto prostorách trpí, bych to určitě nedoporučila.

 

5. Zajít ke Grosse Cloche de Bordeaux

Grosse Cloche je vůbec nejstarší zvonice ve městě, která rámuje vstup do staré části Bordeaux. Pohled na zvonici je pěkný ráno, odpoledne i večer a „návštěva“ vám nezabere víc jak pět minut, se zuřivým fotografováním možná deset.

 

6. Zavítat do Musée d’Aquitaine

Pokud toužíte dozvědět se ještě více informací z historie Bordeaux a celé Akvitánie, udělejte si zastávku v Musée d’Aquitaine. Nachází se v přímém centru jen malý kousek od Pey-Berland Tower a Saint Andrew’s Cathedral. Pokud jedete metrem, muzeum se nachází u stejnojmenné stanice. Muzeum je obrovské, pokud to chcete vzít zevrubně, dvě hodiny vám to určitě zabere.

 

7. Odpočinout si u fontány Monument aux Girondins

Monument aux Girondins je monumentální sloup s plastikami kousek od Miroir d’eau. Je další z památek, která je „jen na podívání“ a celková návštěva vám zabere deset minut. Hlavně v létě tento monument nepřeskočte, ze soch tryská voda, je to tedy i napůl jakási fontána. Přímo před sochou je tucet laviček, na kterých si můžete odpočinou a načerpat síly (třeba na skleničku vína, protože kousek odtud je Bar à vin, o kterém mluvím v posledním bodě seznamu).

 

8. Korzovat po Pont de Pierre

Město Bordeaux se rozkládá na obou březích řeky Garonny – na jedné straně jsou v podstatě všechny památky, na druhé straně naleznete levnější bydlení. Ať tak či onak, nejspíš vás okolnosti přivedou k jednomu z mnoha mostů, náš nejbližší byl starý Pont de Pierre, který zažil i malého velkého Napoleona, ale za přejití stojí i třeba modernější Pont Jacques Chaban Delmas.

 

9. Prozkoumat Bernard Magrez Art Institute

Co se týče samotného umění, moc toho tam není, ale jde o to, kde je celá stavba a jak vypadá. Celý institut je totiž umělecké dílo postavené doprostřed vyšperkované malebné zahrady. Uvnitř naleznete moderní současné umění, které má vtip a občas i hloubku.

 

10. Nasnídat se v Jardin Public

Pokud jako my cestujete z ruky do pusy mimo hotely s plnou penzí a nechcete pořád utrácet za restaurace, bistra a fast foody, skvělým místem, kam si přinést a v klidu sníst oběd či snídani je Jardin Publin v Bordeaux. Jde o rozlehlý klidný park blízko centra, který je propojen i s botanickou zahradou. Hlavním důvodem, proč tam jít však není botanická zahrada ani kachny na vodě, ale velmi příjemná procházka, která vás na chvíli dostane z horkého centra.

 

11. Nakoupit na Marché des Capucins

V Bordeaux jsou dvě významnější tržnice – Marché des Capucins a Marché des Quais. Oba trhy mají odlišnou otevírací dobu, takže během vašeho pobytu alespoň jedny stihnete. Nám do plánu zapadly Marché des Capucins, které mají otevřeno každý den do jedné či dvou hodin odpoledne. Trhy nejsou zaměřeny na turisty, ale na místi, takže tu nenajde žádné suvenýry. Pokud si však chcete koupit dobré čerstvé maso, ryby, mořské potvůrky, sýry, ovoce či zeleninu, jste na správném místě, protože tu vše naleznete za dobrou cenu a určitě bych těmto trhům dala přednost před supermarkety, pokud si stejně jako my budete muset vařit.

 

12. Najíst se na Marché des Quais

Marché des Quais mají už odlišný koncept od předešlých trhů. Chtějí přilákat širší veřejnost, naleznete tady větší výběr druhů zboží. Stejně jako v Marché des Capucins nalezente ryby, maso, sýry, ovoce a zeleninu. Navíc tam jsou však i paštiky, makronky, pečivo, koláče a hotová jídla. Hlavní rozdíl je asi v tom, že Marché des Capucins jsou takové praktické trhy, které tolik nedají na vzhled a parádu, zaměřeny jsou na místní, ale zase jsem se dočetla, že tam jsou nižší ceny. Na Marché se Quais je tuna roztomilých stánečků, větší výběr a vyšší ceny. Mají však otevřeno jen v neděli, což je zrovna den, který jsme v Bordeaux netrávili. Pokud ve městě však strávíte víkend, zajděte se podívat klidně na oba, alespoň budete mít srovnání.

 

13. Decentně se opít vínem z Bordeaux

Bordeaux je velmi spjato i s vinařskou tradicí, jedná se totiž o jednu z vůbec nejznámějších vinařských oblastí. Pochází odtud odrůdy zvučného jména jako jsou Merlot (červené), Semillon (bílé), Cabernet Sauvignon (červené) či Muškát (bílé, lehčí, ovocné stopy). S turistikou v Bordeaux je tedy víno neodmyslitelně spojeno. Takže i pokud jste jako správní Češi spíš na pivo, vyměňte v Bordeaux půllitr za skleničku tamního vína. Mohu vám například doporučit Le Bar à vin. Bar se nachází v centru kousek od Miroir de l’eau, výběr vín mají obrovský včetně malých „vinných“ pokrmů k vaší skleničce a večer je hlavně posezení venku velmi příjemné.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová


 • Podívat se k Place de la Bourse🏰
 • Obdivovat architekturu St. Andrew’s Cathedral⛪️
 • Vyfotit The Water Mirror💦
 • Vyšplhat na Pey-Berland Tower🗼
 • Zajít ke Grosse Cloche de Bordeaux🏛
 • Zavítat do Musée d’Aquitaine🎟
 • Odpočinout si u fontány Monument aux Girondins⛲️
 • Korzovat po Pont de Pierre🌉
 • Prozkoumat Bernard Magrez Art Institute🎨
 • Nasnídat se v Jardin Public🌿
 • Nakoupit na Marché des Capucins💶
 • Najíst se na Marché des Quais🍲
 • Decentně se opít vínem z Bordeaux🍷

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Bordeaux. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-bordeaux