Co dělat v Barceloně

Další část měsíční cesty po Evropě nás z Lisabonu přivedla do Barcelony. Zastihly nás tam zrovna neuvěřitelné teploty, na které každý den umřelo několik lidí. Najít ubytování bylo obtížné, žádný z místních se s námi na Couchsurfingu ani na Airbnb nechtěl babit, ale nakonec jsme objevili na svoji polohu předražené bydlení dál od centra. Kvůli teplotám jsme usínali se zapnutým větrákem vedle hlavy, a i tak z nás tekly stroužky potu. Byly to šílené čtyři dny, ale i tak jsme navštívili plno památek, ochutnali skvělá jídla ještě jsme den lenošili na pláži. Vše, co jsme dělali a jedli naleznete v tomto článku a pod ním seznam aktivit, který můžete použít pro svou vlastní cestu.

 

1. Obdivovat Gaudího Sagradu Familiu

Antoni Gaudí je jednou z nejznámějších barcelonských person. Spojován je zejména se svými architektonickými počiny v duchu katalánského modernismu. Právě díky němu získala Barcelona svou nynější podobu, jelikož stál v pozadí většiny známých staveb. Tou nejikoničtější je proslulá Sagrada Família, která stále není zcela dokončena a kolem jejich zdí jsou rozestavěny jeřáby a lešení. Jedná se o nejznámější španělskou památku a její věže vám poskytnou krásný výhled na město. Hlavně neudělejte stejnou chybu jako my, kupte si vstupenku s větším předstihem, a nesnažte se ji koupit přímo na místě. Teď zpětně vidím, jak to bylo naivní.

 

2. Kouknout se do Basílicy de Santa María del Mar

Abyste byly svědky i existence katalánské architektury, která nepochází z hlavy Gaudího, doporučuji jít se podívat na Basílicu de Santa María del Mar, která je ikonou katalánské gotiky. Bazilika se nachází v historické čtvrti Barri Gotic a vstup dovnitř je zdarma. Stavu ještě víc oceníte s vědomím, že trvala 55 let. Pokud byste se na ní podíleli, celý život byste nedělali nic jiného, a to byste ještě byli rádi, kdybyste se dožili jejího dokončení, což mi přijde jako šílená představa.

 

3. Vyfotit si Palau de la Musica Orfeo Catala

Další nádherou, kterou Gaudí stvořil je hudební síň Palau de la Musica Orfeo Catala. Má jeho typický extravagantní rukopis, nachází se v relativním centru a určitě není na škodu, se na ní jít podívat. Uvnitř je i příjemná kavárna a pokud máte stejně jako já močový měchýř jako veverka, můžete si tam bezplatně a nepozorovaně odskočit.

 

4. Projít se po parku Güell

Jedním z nejpříjemnějších míst na procházku v Barceloně je park Güell, za kterým opět stojí slavný katalánský architekt Antoni Gaudí. Jako všechny jeho stavby je i tento park plný barev, mozaik a vlnitých tvarů. Uprostřed parku se nachází Gaudího muzeum. Dále naleznete sochu ještěra, stromové sloupy, ikonické zvlněné lavičky, které byly při naší návštěvě zrovna rekonstruovány, a plno dalších podobností. Park nabízí i kopec, ze kterého budete mít výhled do okolí. Z každé strany se navíc ozývá živá katalánská hudba. V žádném ohledu není park Güell podobný našim parkům, a při jeho návštěvě se rozhodně nudit nebudete.

 

5. Podívat se na Casa Batlló

Pokud se vám líbila Sagrada Família a park Güell a celkově jste přivykli pestrobarevné katalánské architektuře, nezklame vás ani Casa Batlló, která je opět dílem Gaudího. Mě osobně tato vila nadchla ještě víc, jelikož neměla kolem sebe žádná lešení a člověk si mohl víc užít barevné mozaiky ve skle a zvlněné detaily na zdech. Vzpomínám si však, že vstupné na prohlídku budovy bylo směšně vysoké, tuším kolem 25 euro, což jsme si během měsíčního škudlení nemohli dovolit. Pokud vás však finance netrápí, jsem si jistá, že to bude zážitek i zevnitř.

 

6. Osvěžit se u Font Magica

Magická fontána je kuriozitní záležitost, kterou nesmíte při výletu do Barcelony opomenout. Její trysky jsou v určitých hodinách doprovázeny hudbou a světelnou show. Ideálně si tento zážitek naplánujte na večerní hodiny, a hlavně se včas podívejte, kdy se má show konat, abyste nedorazili pozdě či příliš brzo.

 

7. Dojet za výhledy na kopec Montjuic

Pokud si toužíte prohlédnout Barcelonu i z ptačího pohledu, vydejte se za výhledy na kopec Montjuic. Dostat se tam můžete pěšky i lanovkou a výhledy, která se vám naskytnou jsou nezapomenutelné. Výlet můžete s pojit s prohlídkou Olympijského stadionu, který je odtud nedaleko. Dalším blízkým bodem je tzv. Magická fontána z předchozího bodu.

 

8. Nasávat historii v Barri Gotic

Čvrť Barri Gottic je historickou částí Barcelony, ve které naleznete velké množství památek. Doporučuji si povšimnou zejména zmíněné Basílicy de Santa María del Mar. Ale není od věci jen tak bezcílně prolézat úzké starobylé uličky a nasávat historii.

 

9. Prohlédnou si stadion

Barcelona je provázána se sportem stejně pevně jako s okázalou architekturou. Pokud jste fanoušky FC Barcelony, můžete navštívit slavný stadion Camp Nou, který je mimo jiné i největším stadionem v Evropě. Pokud nestihnete zápas, zajděte do Muzea FC Barcelony. My s přítelem celkově nejsme příznivci fotbalu, takže jsme místo toho navštívili Olympijský stadion, kde probíhaly olympijské hry v roce 1992.

 

10. Strávit den na pláži Barceloneta

Až budete stejně jako my unavení z chození po památkách v nesnesitelném vedru, dopřejte si odpočinek na pláži, které jsou přímo v centru Barcelony. My se vyvalily na nejznámější písčité pláži Barceloneta. Vzhledem k tomu, že je v této oblasti pořád velké teplo, nemusíte se bát ledového moře. My jsme v Barceloně byli na začátku srpna, kdy tam každý den několik lidí dokonce umřelo na následky tepla, takže nás tento den příjemně osvěžil. Jediné varování je, abyste se připravili na to, že ač se nejedná o nuda pláž, zejména staří muži se tu rádi svlékají, takže jakmile vylézají z ledové vody, raději se koukejte do slunce – bude to příjemnější.

 

11. Podívat se na věci, co si nikdy nekoupím v Passeig de Gracia

Passeig de Gracia je jednou z největších tříd v Barceloně a nejdůležitějších nákupních oblastí. Obě její strany jsou lemovány převážně luxusními obchody, ale nalezente na ní i Casa Batlló od Gaudího. Pokud toužíte vyrazit za nákupy, tak určitě do této rušné ulice. Ovšem jediné, co jsme si koupili my, bylo meníčko v Mekáči.

 

12. Přejíst se v Mercado de la Boqueria

Oficiálně pasuji barcelonskou tržnici La Boqueria na nejlepší trhy, na kterých jsem kdy byla. Už při příchodu vás omráčí kupa barev a vůni, které se linou z každého rohu. Najdete tam totiž všechno – sýry, masa, čaje, sladkosti, kávu, suvenýry, ale hlavně velké množství ovoce, zeleniny, čerstvě udělaných freshů a smoothies, které mají mnohdy netradiční a exotické příchutě. Já zkusila hned několik, jeden byl z papáji a měl divokou růžovou barvu, další jsem si vybírala podle míry exotičnosti. Otevřeno je každým dnem kromě neděle od rána až do půl deváté večer. Přísahám, že tyto trhy musíte stihnout, i když si teď říkáte, že na nákupy nejste příliš stavění.

 

13. Pochutnat si na rybách a mořských plodech

Když už budete v přímořském městě, dopřejte si někdy na oběd či večeři rybu či jiné mořské potvory. Vyhlášená je v tomto směru čtvrť Barceloneta, která je přímo u stejnojmenné pláže. My jsme ochutnali krevety, olihně, a ještě další mořské obyvatele v malé restauraci La Peninsular, která se nachází jen pár desítek metrů od pláže. Každý den mají výběr z několik nejčerstvějších pokrmů a s žádným jsme nešlápli vedle.

 

14. Zajít do tapas baru

Dalším typickým znakem katalánské kuchyně jsou populární tapas bary. Jde o malá a levnější jídla, kterých si musíte objednat víc, abyste se najedli. Když vyrazí s kamarády či partnery, můžete si stejně jako my objednat víc pokrmů a ze všech ochutnávat. V Barceloně většinou dostanete smažené kalamáry, krevety, šneky, bezmasé přílohy a omáčky.

 

15. Dát si Sangríu

Španělsko je známé i pro svůj bohatý noční život. Na výběr máte přes všechny možné druhy zábavy od všudypřítomných barů a hospod až po plážové a noční kluby. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, nezapomeňte ochutnat Sangríu, typicky španělský ovocný alkoholický nápoj. Jde vlastně o červené víno s kousky ovoce, cukrem a brandy. Nápoj se podává studený a v létě vám určitě bude chutnat. Navíc tu pravou mimo Španělsko a Portugalsko neseženete.

 

Použité fotografie: Daniela Wojnarová


 • Obdivovat Gaudího Sagradu Famíliu🏯
 • Kouknout se do Basílicy de Santa María del Mar⛪️
 • Vyfotit si Palau de la Musica Orfeo Catala🎭
 • Projít se po parku Güell🌳
 • Podívat se na Casa Batlló🏡
 • Osvěžit se u Font Magica⛲️
 • Dojet za výhledy na kopec Montjuic⛰
 • Nasávat historii v Barri Gotic🏘
 • Prohlédnou si stadion🏟
 • Strávit den na pláži Barceloneta🏝
 • Podívat se na věci, co si nikdy nekoupím v Passeig de Gracia💶
 • Přejíst se v Mercado de la Boqueria🍲
 • Pochutnat si na rybách a mořských plodech🐟
 • Zajít do tapas baru🌮
 • Dát si Sangríu🍸

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Co dělat v Barceloně. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/co-delat-v-barcelone