Cesta za skrytými vodopády po WildeWasserWeg

Jednou z největších přírodních atrakcí Stubaiských Alp v letních měsících je stezka podél vodopádů „WildeWasserWeg“. Nachází se v zadním Stubaitalu a je tvořena nespočtem pramenitých toků, ledovců a dalších přírodních krás. Samotná trasa se dá rozdělit na tři etapy podle náročnosti a délky chůze, kratší verze je tedy vhodná naprosto pro každého včetně těch nejmenších.

Hned po pár metrech od výchozího bodu Salaše Tschangelair Alm se z dřevěné lávky naskytne první letmý výhled na vodopád. A odtamtud lze pokračovat k impozantnímu vodopádu Grawa. Dále cesta vede k vodopádům skrytým v kouzelném rádoby údolí, které na první pohled ani nemůže být součástí skutečného světa. Zdatnější turisté mohou pokračovat až na Sulzenauhütte ve výšce 2196 m. To je místo, kde jsme skončili i my, protože začalo pršet, ale dá se zdolat i třetí etapa až k ledovci Sulzenauferner.

 

1. etapa: Salaš Tschangelair Alm → Vodopád Grawa

První etapa zabere asi necelou hodiny chůze, během níž překonáte cca 120 výškových metrů a zdoláte vzdálenost dvou kilometrů po žebřících, schůdcích, kamenech a dalších improvizovaných úsecích, které celou cestu činí zajímavější. Stezka začíná po pravé straně břehu řeky Ruetz a po prudkém stoupání vás dovede až k vodopádu Grawa. Na toto místo se lze dostat s kočárky či invalidními vozíky s asistencí po vedlejší cestě.

 

2. etapa: Vodopád Grawa → Sulzenau Alm → Sulzenauhütte

Druhá etapa započíná vodopádů Grawa a cílovým bodem je líbezná hospůdka Sulzenauhütte. Celá trasa sebere zhruba půl třetí hodiny života výměnou za dechberoucí výhledy. Zdoláte při ní 660 výškových metrů, ale ujdete pouhé čtyři kilometry. Jde tedy o velmi strmý výšlap.

K Sulzenau Alm to trvá asi hodinku a půl. Po výstupu se naskýtá pohled na kouzelné “údolí” obklopené ze všech stran horami a vodopády, v jehož středu teče pramen s výtečnou pitnou vodou (minimálně já ji pila, což ještě nic nezaručuje). V restauraci s nejoriginálnějšími židlemi nechybí ani tradiční knödel suppe a rakouské pivo (tam je už pitnost vody zaručena).

Dále cesta pokračuje k hostinci Sulzenauhütte. Trvá pouze necelou hodinu, ale až na samotný závěr je velmi prudká. V této části je tedy kvalitní turistická obuv už nezbytná. Na druhou stranu vám ale budou cestu zpříjemňovat pasoucí se kozy, které budete proklínat za to, že se na strmém kopci udrží lépe než vy.

 

3. etapa: Sulzenauhütte → Ledovec Sulzenauferner

Třetí možná etapa začíná u hostince Sulzenauhütte, kde je kromě občerstvení a alkoholového opájení v případě potřeby možné i přespání. Blízké okolí Sulzenauhütte nápadně připomíná hobití vesničku a je vysoce fotogenické a instagram-friendly. Cesta na ledovec je dlouhá zhruba tři kilometry, které zdoláte za půl druhé hodiny a dostanete se výš o cca 400 výškových metrů. Až k úpatí ledovce je vytvořena ledovcová naučná stezka.

Použité fotografie: Daniela Wojnarová

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. Cesta za skrytými vodopády po WildeWasserWeg. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/cesta-za-skrytymi-vodopady-po-wildewasserweg