7 tipů jak se (ne)sbalit do příručního zavazadla

V létě jsme s přítelem během jednoho měsíce procestovali pěkný kus Evropy. Začali jsme v Miláně, pokračovali do Bukurešti, poté jsme si dopřávali pizzu v Římě, koupali se v oceánu v Lisabonu, procházeli se ulicemi Barcelony, pili víno v Bordeaux, snili o buducnosti v Ženevě, a celou cestu jsme zakončili v Krakově. Aby to pro nás nebylo moc drahé, lítali jsme nízkonákladovými lety, v rámci kterých si s sebou můžete vzít pouze příruční zavazadlo. Museli jsme se tedy na celý měsíc sbalit do kufříku o rozměrech maximálně 55 x 40 x 20cm. Chvílemi to vůbec nebylo jednoduché, ač jsme vycestovali v létě, člověk musí počítat i se zimou, deštěm a dalšími problémy. Navíc je něco jiného jednou zabalit a za dva týdny vše jen naházet do pračky, ale jak jsme v jednom kuse vybalovali, zabalovali, vrtali se v kufrech a přerovnávali, připadlo nám, že se obsah kufru stále zvětšuje. V tomto článku vám přináším tipy, jak se (ne)sbalit do příručního zavazadla. Některé body jsou odvěké pravdy, jiné mě naučila nedávná praxe

1. Čtečka namísto vůně knih

Pokud jste stejně vášnivý čtenáři jako já, nevyjeli byste na měsíc bez knihy. Bohužel však nejsou zrovna dvakrát skladné a jakmile jí dočtete, budete jí zbytečně tahat s sebou. Já jsem zastáncem papírových knih v 99 % případech. Tím jedním procentem je právě cestování, protože do malého přístroje nahrajete tolik knih, kolik jen budete chtít. Navíc baterie vydrží tak dlouho, že čtečku nejspíš ani během cesty nebudete potřebovat nabít. Čtečka nemusí být ani nijak drahá, nějakou obyčejnou naleznete i do 2.000 Kč.

2. Velké věci na sebe

Tohle je nejspíš nejznámější klasický trik, jak trochu obejít pravidla aerolinek. I když bude 30 stupňů ve stínu, na chvíli se přemozte a oblečte si dlouhé kalhoty, tenisky, mikinu a bundu, zkrátka všechny teplé věci, které by vám v kufru zabíraly hodně místa. Jakmile se dostanete do letadla, minimálně mikinu a bundu si budete moct ihned sundat. Zbytek si pak na místě dáte do nějaké skládací plátěné tašky a v kufru vám tak zbyde víc prostoru na jiné potřebné věci.

3. Ponožky a spodní prádlo na týden

Tohle je věc, kterou jsem při naší cestě udělala špatně. Vzala jsem si všechny ponožky a spodní prádlo, které jsem doma našla. I tak mi to nestačilo na celý měsíc, ale říkala jsem si, že pár věcí si pak někde přemáchnu. Příště bych si od obojího vzala zásoby pouze na týden. Ponožky i kalhotky můžete kdekoliv vyprat alespoň v ruce a na dost ubikacích přes airbnb mají i pračky, my jsme si takhle vyprali hned dvakrát. Nejenže tento nadbytek zbytečně zabírá místo, ale načichnou i ostatní věci z kufru. A pokud vám budou díky tomu čisté ponožky smrděl jako staré, celá záležitost je značně kontraproduktivní.

4. Bíla a černá – barvy elegance a cestování

Když se podíváte na mé fotky z jednotlivých měst a zemí, vypadá to, že jsem měla na sobě pořád to samé. Takhle přesně to ve skutečnosti nebylo, ale kromě červených šatů a kraťasů jsme si s sebou vzala jen samé černé a bílé oblečení. Nejlépe se totiž kombinuje. Jakmile si zašpiníte jedno černé triko, nahradíte ho bílým a outfit bude vypadat pořád dobře. nebude to sice žádná bomba, ale alespoň to nebude nevkusné. Normálně módu hodně řeším, tady to muselo jít trochu stranou a víc jsem se zabývala praktičností a gramáží oblečení. To zní asi vtipně, ale z praktických důvodů jsme nechala doma kraťasy z tvrdé a těžko skladné džínoviny, a raději jsem si s sebou zabalila látkovou sukni. Celkově jsem s sebou měla zmíněné červené šaty, abych alespoň někdy byla barevnější, červené triko a kraťasy, černou sukni, džínovou sukni, černé džíny, modré džíny a trička ve škále od bílé, přes šedou až po černou.

5. Miniaturní drogerie

Mnozí z vás jistě vědí, že v příručním zavazadle nemohou být tekutiny nad 100 ml. Naštěstí všechno potřebné se dá sehnat v malých cestovních baleních. Já většinu věcí nakoupila v DM. Zejména šlo o malou pastu, sprchový gel, krém na opalování a šampón. Paradoxně jsou však tyto malé věci mnohdy dražší než jejich sourozenci normálních velikostí, takže se zamyslete, od čeho všeho potřebujete miniaturu. Ty tekuté věci bych osobně raději koupila, už jsem jednou cestovala tak, že jsem mýdla a šampóny přelévala do malých lahviček, ale nebývají zrovna nejspolehlivější, a je lepší pár korun připlatit než riskovat, že se vám obsah vyleje do kufru. Naopak ale takové odličovací tampónky, dámské potřeby a tyčinku do uší nemá cenu kupovat, pouze si jich pár vyjměte z normálního balení.

6. Ruličkování

Metoda ruličkování se mi velmi osvědčila zejména proto, že oblečení není pak tolik zmačkané. Jednoduše složené oblečení stočíte do ruličky a zajistíte z každé strany gumičkami do vlasů. Čímž se dostáváme k druhé výhodě metody – gumičky jsou potřeba neustále, protože se ty mrchy pořád zázračně ztrácejí. Na cestě tedy budete rády, že máte takovou zásobu.

7. Cestovní peněženka

Tento bod je zejména pro ty z vás, které máte stejně jako já peněženku o rozměrech většího hlodavce. Moc jí miluju, ale na cestu, při které zabere stejné místo jako srolované džíny, není zrovna nejpraktičtější. Pořiďte si tedy pro tyto účely také menší „cestovní“ peněženku. Já si koupila pouze takovou jednu kapsičku s duhou z H&M a dala jsme si do ní pouze důležité karty, peníze, nějaké prášky pro případ nouze a kostky, kdyby byla nálada na chlastací hry.

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. 7 tipů jak se (ne)sbalit do příručního zavazadla. Dostupné z: 7-tipu-jak-se-nesbalit-do-prirucniho-zavazadla