5 věcí, které vám budou v zahraničí chybět

Před rokem jsem si poprvé vyzkoušela být po delší dobu daleko od domova úplně sama. Strávila jsem pár měsíců prací a užíváním si v Brightonu, v Anglii. Byla to pro mě skvělá zkušenost a užila jsem si (téměř) každou minutu. Navíc jsem schopna zvyknout si na cokoliv, ale přesto mi dost věcí chybělo. A vám by třeba mohlo taky. Tady je pár důvodů, proč se vždy vrátit domů.

 

1. Český smysl pro humor

Tohle je velmi individuální důvod, ale já náš český smysl považuji za úžasný. Trochu drsnější, maličko černý, ale ve všech ohledech můj šálek kávy. Když jsem jela do Brightonu, těšila jsem se na suchý britský humor. Obávám se však, že ve skutečnosti žádný neexistuje. Takže pokud si chcete užít britský smysl pro humor, pusťte si Sherlocka Holmese (ideálně s Benedictem Cumberbatchem ať je i na co koukat), a vtípky si nechte na doma.

 

2. Skloňování

Tento bod nejspíš zní hrozně vtipně, ale po nějaké době strávené v Anglii, se mi začalo hrozně stýskat po skloňování a dalších specifikách našeho krásného květnatého jazyka. Dokonce jsem kolegy v práci naučila, že když na mě volají, mají mě oslovovat “Danielo” a ne “Daniela”. Ne každý to vstřebal, a byl to jen jeden ze ze sedmi pádů, ale hned jsem se cítila líp.

 

3. Ceny

Víno za 40,- a pivo za 25,-. Takový luxus se v zahraničí jen těžko hledá, pokud se nevydáte třeba do Maďarska. Tady by se dalo oponovat, že jen stačí vědět, kam jít. Nojo, jenže když jste někde poprvé, tak přece nevíte, kam jít. Všechno si teprve musíte zkusit, a cesta občas vede přes předražené podniky, kde jste nuceni předstírat, že už jste vlastně jedli. V těchto chvílích se pak vždy těším domů, kde si v hospodách dám víc než jen vodu z kohoutku.

 

4. Party bez podpatků

Tohle je moje osobní trauma z doby strávené v Brightonu. Když chodím na party, beru si džíny a tenisky, abych se cítila pohodlně, nebyla mi zima a mohla jsem se hýbat. Angličani se do klubu nastrojí jako kdyby šli na ples. Společenské kalhoty s košilí pro muže, minišaty a striptérské podpatky pro (ne tak) něžné pohlaví. Poté co jsme se k nim připojila, vypadala jsem mezi nimi jako chudá příbuzná a jediné omluvitelné vysvětlení pro můj outfit by bylo, že jsem byla cestou okradena. Na první pohled to vypadá v pořádku, ale ty lidi tam vážně neumějí pít, takže když se vracíte domů, míjíte po cestě zvracející víly se šteklema v ruce a s šaty vyhrnutými nad pás. Vážně obludárium, připadala jsem si jako ve filmu Carrie, akorát místo krve byly zvratky. Takže raději v teniskách ale po svých, díky.

 

5. Známé prostředí

Cestovat, objevovat a poznávat je skvělé. Zároveň to však znamená být neustále tím novým, který potřebuje pomoct či poradit, a občas jen stěží splácne použitelnou frázi. Po návratu si proto vždy užívám pocit známosti. Mám ráda, že vím, kam jít pro levný oběd, všude po městě mi to trvá pár minut, protože se nestane, že bych se ztratila, a znám už všechny ty maličkosti a vychytávky, které jednoduše přijdou až s hlubším poznáním daného místa.

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. 5 věcí, které vám budou v zahraničí chybět. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/5-veci-ktere-vam-budou-v-zahranici-chybet