5 nejpraktičtějších webových stránek pro cestovatele

Mezi mé největší záliby patří přemítání o životě, čtení knih Agathy Christie, hádání se s cizími lidmi, debatování o umění a literatuře a plánování cest, které z větší části neuskutečním. Je to jednak proto, že můj den má jen dvacet čtyři hodin, a zároveň bych chtěla mít před jménem Bc. (prozatím), což mi taky nějaký ten čas bere. Jo, a nejsem milionář. I když jsou teď všude samé semináře o low-cost cestování, můj ženský vševědoucí instinkt mi našeptává, že tři stovky, co mi zbydou na konci měsíce, mě na Srí Lanku nedopraví. Chci se s vámi tedy alespoň podělit o svých pět nejoblíbenějších webových stránek, které jsem použila k naplánování svého léta, a na kterých ráda zabíjím čas. Některé z nich možná používáte, většinu nejspíš znáte, ač jste je ještě nevyužili v praxi, a snad se najde alespoň jedna, která pro vás bude nová.

 

1. Flightics.com

Mojí nejoblíbenější cestovatelskou stránkou je Flightics.com, dílo tří kamarádů, kteří stvořili vyhledávač s vlastním algoritmem, jenž vám sestaví eurotrip šitý na míru tak, aby váš vyšel co možná nejlevněji. Nastavit si můžete až pět destinací, ale pokud chcete navštívit ještě větší počet míst, zvolte si stejně jako my i dvoudenní přestupy. Ty si sice nemůžete vybrat, ale aspoň tam budete mít i nějak ne zcela plánovanou část, která vás může mile překvapit. Zároveň se přidává víc a víc destinací, Flightics se již neomezuje pouze na území Evropy, ale můžete se rozletět i mnohem dál. Kromě funkce eurotripů si lze zakoupit i klasické zpáteční či jednosměrné letenky, a teď nově i takzvané víkendové letenky, pokud byste pocítili nutkání si na víkend odskočit třeba do Paříže za Monou a croissanty. My tímto způsobem strávili měsíc cestováním křížem krážem Evropou. Naše trasa vypadala následovně: Praha – Milán (2 dny) – Bukurešť (4 dny) – Řím (4 dny) – Sofie (2 dny) – Lisabon (7 dnů) – Barcelona (4 dny) – Bordeaux (2 dny) – Ženeva (8 dnů) – Krakov (2 dny) – Praha. Pro nás to byla nezapomenutelná cesta, i když to mělo i svá úskalí. Dvakrát jsme zmeškali let, takže jsme to s pomocí lidí z Flightics museli vymyslet jinak, a co nejrychleji se dostat do další destinace, odkud startovalo další letadlo. Zároveň to vše byly nízkonákladové lety, takže jsem více jak třicet dní života museli vtěsnat do malého příručního zavazadla. Všechny tyhle strasti a radosti však způsobily to, že máme ještě dlouho na co vzpomínat.

 

2. Scyscanner.cz

Scyscanner.cz je další portál vyhledávající pro vás ty nejlevnější lety. Pokud jste alespoň trochu časově flexibilní, lze tam nalézt poklady, jako byla například srpnová zpáteční letenka na Maledivy za 400 Kč a podobně. Chce se tomu však trochu věnovat, občas se na stránku mrknout, a když se objeví podobně skvělá nabídka, neváhat, letenku objednat, a zbylé plány a povinnosti si už nějak uspořádat. Chápu však, že si tenhle přístup nemůže dovolit každý. Scyscanner vám však srovná i letenky na konkrétní data, ze kterých si pak budete moci vybrat tu nejlevnější variantu. Rovněž nabízí i cestování do více měst jako Flightics, ale algoritmus je trochu jiný, a mě osobně tolik nevyhovuje.

 

3. Couchsurfing.com

Couchsurfing.com je velmi kontroverzní webová stránka pro cestovatele, která vám dává možnost najít hostitelskou rodinu v místě vašeho pobytu, která vás nechá přenocovat zadarmo. Takhle to zní perfektně, že? Ale pozor, není to hotel. Pokud si vás hostitelé pozvou do svého domu, očekávají, že s nimi budete trávit čas a něco jim předáte. Není to úplně možnost pro někoho, kdo si chce užívat samoty a klidných večerů. Pokud však milujete poznávání nových lidí a party, couchsurfing je ta pravá možnost. Pokud využíváte neplacenou verzi, můžete poslat pouze deset zpráv týdně. Dobré je koukat zejména na průměrnou délku odpovědí a doporučení. My jsme přes couchsurfing hledali ubytování hodně, jelikož víc jak třicet nocí bychom nezvládli zaplatit. Nakonec jsme sehnali ubytování v Bukurešti, v Rumunsku u Mariana, sedmidenní nocleh v portugalském Lisabonu v nejkrásnějším bytě u Joshuy, a na polovinu pobytu v Ženevě, ve Švýcarsku u Nicole. Celkově mám špatné i dobré zkušenosti. Všichni lidé, u kterých jsme bydleli byli velmi milí, i když jak jsem už psala, všechno to jsou hodně party typy, a nevysvětlíte jim, že jste minulou noc spali na letišti, a že byste vážně ze všeho nejraději šli do sprchy a spát. Zároveň však člověk na stránce narazí na hodně podivínů. Jeden týpek mi nabízel, že mě naučí dělat fakt dobrou domácí limonádu, pokud mu pomůžu vylepšit jeho “doggy style”. V neposlední řadě na to, kolik pobytů nám vyšlo, jsme napsali až příliš mnoho žádostí. Lidé buď nechtějí hostit páry, zřejmě proto aby neznesvětili jejich gauč, anebo stáli jen o mě, ale přítele už prý nemohli ubytovat. A to už vidíte, že tam něco asi není v pohodě. Poslední tip, co vám mohu ohledně couchsurfingu dát je, abyste nepsali lidem ve stylu CTRL+C, CTRL+V, oni to poznají. Skutečně si přečtěte jejich profil a vyploďte tu nejlepší a nejoriginálnější žádost, které jste schopni. Zabere to sice víc času, ale vyplatí se to.

 

4. Airbnb.cz

Airbnb.cz je mojí nejoblíbenější stránkou poskytující ubytování po celém světě. Je to daleko levnější než platit hotely, či apartmány, jelikož to jsou skutečné byty a domy lidí, kteří si touto cestou chtějí pouze přivydělat. Naleznete tam jakoukoliv možnost od pronájmu pokoje, přes byt, až po obří sídlo. Nabídky jsou velmi individuální a vše závisí jen na tom, kolik jste ochotni zaplatit a na míře iniciativy daného majitele. Přes Airbnb jsme v rámci měsíce v Evropě sehnali ubytování v Miláně, Římě, Barceloně, Krakově, Bordeaux a Ženevě. Se vším jsme byli velmi spokojeni, na rozdíl od couchsurfingu, kde vás ty lidé mohou jakkoliv osrat, protože k vám nemají žádné závazky (přece vás u sebe nechávají zadarmo), mají majitelé Airbnb ubytování větší motivaci. Zaprvé jim platíte, a navíc pokud budou mít špatné hodnocení, může to jejich podnikání značně poškodit. Za mě to má prostě tu výhodu, že se se sháněním nemusíte tolik obtěžovat a většinou vše proběhne bez zbytečných komplikací a dramat. Zároveň se s majiteli nemusíte bratříčkovat, a můžete se chovat vážně jako na hotelu. My jsme sháněli co nejlevnější ubytování, ale aby to bylo ještě únosné a ideálně v centru. Pro představu: za jednu noc v Krakově každý z nás zaplatil 315 Kč, noc v Bordeux každého z nás přišla na 470 Kč, za jednu noc v Miláně jsme oba zaplatili 365 Kč. Ty ceny nejsou nijak vysoké, samozřejmě však záleží na tom, jestli hledáte ubytování ve Švýcarsku nebo na Ukrajině. A vtipná historka na konec, ubytování v Bordeaux jsme domlouvali s mužem, než jsme však přiletěli, náš hostitel se nechal předělat na ženu. Chvíli nám trvalo, než jsme přišli na to, co se to tu vlastně stalo.

 

5. Tripadvisor.cz

Na Tripadvisor.cz najdete v podstatě cokoliv – od letenek, přes hotely, až po restaurace. Já ho využívám k plánování aktivit, míst, co chci vidět, a věcí, co chci zažít. Takhle v podstatě vznikají ty roztomilé seznamy, které přidávám pod každý “Co dělat v ” článek – hodinami brouzdání po Tripadvisoru. Máte tam jak seznam nejpopulárnějších míst pro danou oblast, tak i členění podle typu atrakcí, díky čemuž můžete specifikovat své zájmy. Já se vždy snažím mít ve všech městě od každého něco. Muzea, parky, kostely a katedrály, hrady, gurmánské zážitky, hory, moře, zkrátka cokoliv, co dané místo nabízí. Obecně se mi však na seznamech nejvíc objevují galerie a přírodní scenérie, a z neznámého důvodu tam nikdy nejsou technické muzea. Třeba jen žádná nebyla v místech, kam jsem cestovala. Třeba. Ale spíš ne.

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. 5 nejpraktičtějších webových stránek pro cestovatele. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/5-nejpraktictejsich-webovych-stranek-pro-cestovatele