10 cestovatelských filmů, které vás přinutí sbalit kufry

Někteří mají to štěstí a mohou cestovat po celý rok, dovoluje jim to zaměstnání, mají dostatek finančních prostředků. My ostatní se podřizujeme pěti týdnům dovolené, škole, zkouškovému období a bambilionu dalších povinností. Cestování si v té době vychutnáváme pouze prostřednictvím knih a filmů, z nichž se některé můžou stát inspirací a motivací pro další cesty. Tohle jsou ty moje oblíbené.

 

1. Jíst, meditovat, milovat

Jíst, meditovat, milovat s Julií Roberts v hlavní roli je mým nejoblíbenějším filmem s cestovatelskou tématikou. Julie si ve snímku zahrála Liz Gilbertovou, ženu zničenou rozvodem, která si vzala v práci roční volno, zahodila veškeré životní jistoty a rozhodla se najít sama sebe v Itálii, Indii a na Bali. V Itálii objevuje prosté potěšení z jídla, Indie ji ukázala sílu meditace, koncentrace a pokory, a svoji cestu zakončila na Bali, kde nalezla klid a lásku. Když jsem film viděla poprvé, slibovala jsem si, že stejnou cestu jednou také podniknu, akorát bych možná byla trochu zklamaná, kdyby na jejím konci nestál Javier Bardem. Jo a víte co dělám? Film je přes dvě hodiny dlouhý a dlouhou část zabírá Lizin rozvod, takže vždy začínám od časti, kdy přiletí do Říma. Hádám, že Ryan Murphy by mě za prznění jeho filmu sejmul, ale přesto doufám, že nejsem jediná, kdo u u nějakých filmů kouká jen na oblíbené části.

 

2. Cesta kolem světa za 80 dní

Většina dětí koukala na Willyho Foga a jeho cestu kolem světa, ale mě ta čičina fakt rozčilovala. Místo toho jsem mezi DVD sbírkou rodičů našla film Cesta kolem světa za 80 dní z roku 2004 s Jackie Chanem a Stevem Cooganem. Bylo mi deset a na ten film jsem si vypěstovala naprostou závislost, během prvního měsíce jsem ho viděla dvacetkrát. Příběh na motivy kniho od Julese Verna asi všichni dobře znáte. Výstřední londýnský vynálezce Phileas Fogg vynalezl letadlo, elektřinu a plno dalších super věcí, ale pořád se mu nedostalo dostatečného uznání. V afektu uzavře sázku s Lordem Kelvinem, ředitelem Akademie věd, že obletí celou zeměkouli za pouhých 80 dní. Vydává se na cestu se svým pobočníkem Passepartoutem a kráskou Monique Fogg. Po cestě objevují exotická místa, dostávají se do potíží, ze kterých následně s elegancí vybrušují.

 

3. Trosečník

Trosečník je naprostá “kultovka” s Tomem Hanksem v hlavní roli. Nemusí se vám to líbit, ale csfd.cz tvrdí, že by mělo. Příběh vypraví o Chucku Nolandovi, systémovém inženýrovi FedExu, který má svůj život den po dni naplánovaný. To se rychle změní po havárii letadla, kdy ho vody vyvrhnou na opuštěný ostrov Najednou musí složitě přemýšlet nad každou drobností, které pro něj dřív byly samozřejmostí – kde sehnat vodu, jídlo, jak rozdělat oheň a kde přespat. Je to prostě takový moderní Robinson Crusoe, ale bez Pátka. PS: budete brečet.

 

4. Vzpomínky na Afriku

Nejenže jde o film oceněný Oscarem za nejlepší film roku 1985, ale taky můžete 161 minut koukat na Meryl Streep zamlada, a navíc vám garantuji, že si parádně pobrečíte. Celý snímek je natočen na základě skutečného životního osudu Karen Blixenové, silné bohaté ženy, která se z rozumu provdá za svého přítele barona Brora a vydá se za ním žít do Keni v Africe. Tam založí kávovou plantáž. Její manžel si ale víc než jí, všímá jiných. Vnitřně silná Karen však propadá jak exotické Africe, tak i tajemnému lovci Denysovi.

 

5. Thelma a Louise

Beatníci milovali road tripy, Thelma s Louise milovaly road tripy, a vám se třeba budou líbit taky. Tenhle filmy vypráví o dvojici kamarádek, které jsou jako oheň a led. Louise je nezávislá a cynická servírka, její kamarádka Thelma je s despotickým manželem Darrylem po bohu jejím pravým opakem – poddajná a snadno manipulovatelná. Vydají se na víkendový výlet, aby unikly každodennímu stereotypu, kde se Thelma opije a flirtuje s náhodným cizincem. Ten se jí na parkovišti pokusí znásilnit, Louisa však včas zasáhne a v afektu ho zastřelí. V panice se z víkendového výletu stává šílený útěk až za hranice Mexika. Film je klasickým americkým road movie, ale ukazuje i neobyčejné přátelství.

 

6. Milionář z chatrče

Další z kultovních snímků na mém seznamu všemi možnými i nemožnými Oscary oceněný je Milionář z chatrče, který vám předloží autentickou a nezkreslenou Indii. Hlavním hrdinou je mladík Jamal Malik, který soutěží v indické verzi soutěže Chcete být milionářem a jen pár otázek ho dělí od výhry 20 miliónů rupií. Odpovědi na otázky se prolínají se vzpomínkami na jeho drsné a nesnadné dětství v bombajském slumu plné bídy, které ho naučilo natolik, aby získal odpovědi na otázky v soutěži.

 

7. Sedm let v Tibetu

Dvě slova – Brad Pitt. Film Sedm let v Tibetu byl natočen podle skutečné události. Vypráví o rakouském horolezci Heinrichu Harrerovi, který toužil dobýt himalájského vršku Nanga Parbatu. Po útěku ze zajateckého tábora ho cesta dovedla skrze Himaláje až do Tibetu, kde se stal učitelem mladého Dalajlámy. Nemohli být víc odlišní, přesto mezi nimi vzniklo přátelství a Heinrichovi se změnil i jeho pohled na svět a začal nad životem uvažovat v jiných rovinách.

 

8. Útěk do divočiny

Ústřední postavou pravdivého příběhu Útěk do divočiny je dvaadvacetiletý Christopher McCandless. Když Christopher dostudoval vysokou školu, odmítl se začlenit do obyčejného a únavného řetězce života, chodit do práce a z práce, trávit večery před televizí. Utekl tedy do divočiny a objevoval krásná místa a přírodní scenérie. Tímto počinem se stal symbolem jedné z generací mladých Američanů. Film ukazuje kontrast mezi panensky čistou přírodou a špinavým a uspěchaným velkoměstem.

 

9. Brooklyn

Brooklyn předkládá příběh mladé irské dívky Eilis, která se po škole vydává za lepším životem do newoyrské čtvrti Brooklyn. Cestuje naprosto sama, do neznáma. Ocitá se na cizím místě, v cizím městě i státě a přirozeně podléhá stesku po domově. Po nějaké době se však seznámí s pohledným italským dělníkem a stesk po domově pomalu vyprchává a Eilis si začne život v New Yorku užívat plnými doušky. Shody okolností ji však přivedou zpět do Irska, a i tam se zamiluje. Eilis tedy najednou stojí před velkým rozhodnutím, zda zůstat u toho, co tak věrně zná, či se vrátit zpět do Brooklynu.

 

10. Divočina

K filmu s ikonickou Reese Witherspoon v hlavní roli jsme se paradoxně dostala skrze seriál Gilmorova děvčata, kde se v osmé sérii Lorelai pokoušela o nějakou duševní reinkarnaci a na motivy tohoto filmy i knihy od Cheryl Strayted se pokoušela podniknout podobnou cestu. Hlavní hrdinka Cheryl se už delší dobu cítila vyhořelá a nespokojená s vlastním životem, umřela jí matka, rozpadlo se jí manželství a ona už má pocit, že nezbývá nic, o co by jí život ještě mohl připravit. Pocit prázdnoty řeší drogami a známostmi na jednu noc. Když si sáhne na úplné dno, udělá nejbláznivější a nejriskantnější rozhodnutí ve svém životě. S nulovými zkušenostmi se rozhodne zdolat 1770 km dlouhou vysokohorskou trasu PCT – Pacifik Crest Trail. Cheryl se k této cestě upne s myšlenkou, že pokud to zvládne a vytrvá po celou dobu, bude to znamení, že zvládne překonat i zbylé potíže ve svém životě. Po cestě jsou momenty, kdy se projeví její nepřipravenost, batoh jí sedře záda a přijde o jednu botu. Občas si sáhne na opravdové dno, ale také po cestě objeví nový zápal do života, radost a pocit krásy.

 

Jak citovat tento článek?

WOJNAROVÁ, Daniela. 10 cestovatelských filmů, které vás přinutí sbalit kufry. Dostupné z: http://danielawojnarova.cz/10-cestovatelskych-filmu-ktere-vas-prinuti-sbalit-kufry